Connect with us

Infrastruktura

215 mln zł na inwestycje drogowe poprawiające BRD. Co zbudują?

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 17 programów inwestycji drogowych: od rozbudowy dróg krajowych, przez przebudowę skrzyżowań po kładki dla pieszych i ścieżki rowerowe. Zatwierdzone programy będą realizowane w dziewięciu województwach

Opublikowano

-

Minister Infrastruktury zatwierdził do realizacji 17 programów inwestycji drogowych: od rozbudowy dróg krajowych, przez przebudowę skrzyżowań, po kładki dla pieszych i ścieżki rowerowe. Budowy ruszą w dziewięciu województwach

Znak ostrzegawczy roboty drogowe. Źródło: rgbstock.com

Ministerstwo zatwierdziło 17 programów inwestycyjnych dla dziewięciu województw. Fot. rgbstock.com

Prace, na które Ministerstwo Infrastruktury przeznaczy 215 mln zł będą realizowane w dziewięciu województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, małopolskim i podkarpackim.

– Są to zadania związane z: rozbudową dróg krajowych, budową przepustów oraz poprawą bezpieczeństwa uczestników ruchu poprzez przebudowę skrzyżowań, budowę chodników i kładek dla pieszych oraz ścieżek rowerowych, budowę zatok autobusowych, odwodnienia i sygnalizacji świetlnej – wylicza Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Zatoki autobusowe i urządzenia BRD

W województwie zachodniopomorskim  jeszcze w tym roku dojdzie do przebudowy przepustu w ciągu drogi krajowej nr 11 w miejscowości Głodowa. W województwie pomorskim zaplanowano poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 21 w Kruszynie. Powstanie ponad 300 metrów chodnika, zostanie też wyremontowany przepust pod drogą (realizacja robót w 2019 r.). W miejscowości Gościcino (też woj. pomorskie) zaplanowano budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 6 z ul. Równą i ul. Kochanowską  (okres realizacji robót: 2018 r.).

W województwie warmińsko-mazurskim do dużych zmian dojdzie w Szczytnie na drodze krajowej nr 57. W ramach robót, których realizację przewidziano na lata 2019-2020, zostaną przebudowane skrzyżowania (w tym jedno zamieni się w rondo), nastąpi rozbiórka istniejącej i budowa nowej konstrukcji jezdni na całym odcinku. Powstaną chodniki, ścieżki rowerowe z kostki brukowej, dwie zatoki autobusowe wraz z peronami i miejscami pod wiaty przystankowe. Przewidziano także wykonanie oznakowania pionowego i poziomego wraz z urządzeniami BRD.

Na Mazowszu zaplanowano poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 10 w miejscowości Kisielewo (budowa chodnika wraz z kładką dla pieszych nad rowem melioracyjnym) i Kowiesy na DK 63 (budowa chodników, ścieżki rowerowej, zatok autobusowych).

Mieszkańcy wielkopolskich miejscowości Czekanów (ciąg DK nr 25) i Niedźwiedź (DK nr 11) jeszcze w tym roku doczekają się budowy sygnalizacji świetlnej.

inwestycje

Największa liczba zatwierdzonych projektów dotyczy inwestycji w południowych województwach. Fot. Ministerstwo Infrastruktury

Duża przebudowa na trasie Bolków – Jelenia Góra

W województwie dolnośląskim zaplanowano poprawę bezpieczeństwa w Grzeszynie i Wińsku (DK nr 36). Większą inwestycją będzie rozbudowa DK nr 3 na odcinku Bolków – Jelenia Góra wraz z budową obwodnicy Kaczorowa. – W ramach zadania przewiduje się w szczególności rozbudowę drogi do przekroju 2+1 w miejscach umożliwiających uzyskanie planowanego przekroju poza terenem zabudowanym, przebudowę i rozbudowę skrzyżowań, budowę chodników, zatok autobusowych, dróg serwisowych, budowę przejść dla zwierząt oraz przebudowę i rozbudowę obiektów inżynierskich. Ponadto w ramach zadania powstanie kanał technologiczny, oświetlenie i oznakowanie drogi. Zostanie również przebudowane odwodnienie pasa drogowego – informuje Ministerstwo Infrastruktury. Prace będą realizowane w latach 2022-2024.

W województwie opolskim na 2018 r. zaplanowano  budowę drogi dla pieszych i rowerzystów w ciągu DK 45 w miejscowości Polska Cerekiew. W województwie małopolskim w planach jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na DK 28 na odcinku Rudze – Trzebieńczyce, w Kasinie Wielkiej (budowa zatok autobusowych oraz chodników wraz z oświetleniem) oraz w miejscowościach Świnna Poręba, Jaszczurowa, Mucharz, Mochnaczka Wyżna, Mochnaczka Niżna, Tylicz (budowa chodnika).

Na Podkarpaciu ma poprawić się bezpieczeństwo na DK 94 w miejscowości Parkosz. Zaplanowano tam m.in. przebudowę skrzyżowań, budowę chodników. Okres realizacji robót: 2018 r.

AN