Connect with us

Infrastruktura

Autostradowa obwodnica Częstochowy jeszcze w tym roku. Minister dokłada 400 mln zł

Opublikowano

-

Minister Infrastruktury wydał zgodę na zwiększenie wartości kosztorysowej budowy autostrady A1 od Pyrzowic do końca obwodnicy Częstochowy (odcinek „F” Rząsawa – Blachownia) o niespełna 400 mln zł

Odcinek A1 Rząsawa - Blachownia zostanie dokończony. Fot. MI

Odcinek A1 Rząsawa – Blachownia zostanie dokończony. Fot. MI

To mogła być kłopotliwa dziura w budowanym ostatnim fragmencie A1. Po tym, jak konsorcjum firm z Salini Polska jako liderem, pomimo wielokrotnych wezwań nie realizowało prac, GDDKiA zerwała umowę na odcinek A1 między węzłami Rząsawa i Blachownia.

Kiedy powtórzono przetarg, okazało się, że wszystkie oferty firm znacznie przekraczają zakładaną wartość kontraktu. Teraz minister zgodził się na zwiększenie jego wartości o niespełna 400 mln zł. Zdaniem resortu dzięki temu możliwe będzie dokończenie budowy tego odcinka A1.

Ministerstwo podkreśla, że roczne straty społeczne, wynikające z opóźnienia budowy A1, szacuje się na ok. 225 mln zł. Dlatego podniesienie wartości kontraktu było decyzją uzasadnioną interesem społecznym i gospodarczym.

Cały brakujący odcinek autostrady A1 – którzy za poprzednich rządów miał pozostać drogą ekspresową – ma zostać oddany do ruchu do końca tego roku.

red