Connect with us

Infrastruktura

Finlandia zmienia znaki. Między innymi na neutralne płciowo

Opublikowano

-

Fińska Agencja Infrastruktury Transportowej – Väylä przygotowała nowe oznakowanie dróg. Jako ostatni kraj wycofa żółte linie oznakowania poziomego. Będą też nowe znaki pionowe

Od 1 czerwca tego roku znak informujący o przejściu dla pieszych w Finlandii nie będzie miał męskiej postaci na pasach ale piktogram człowieka

Väylä ogłosiła, że od 1 czerwca tego roku na fińskich drogach zmieni się oznakowanie. Ciągłe linie oznakowania poziomego, które były żółte, będą od teraz białe – Filandia była ostatnim krajem w UE, który malował na inny kolor. Te żółte linie i linie oznaczające obszary wyłączone z ruchu zostaną przemalowane do 2023 r.

Trochę dłużej potrwa wymiana oznakowania pionowego. Te znaki czasem zmienią się bardzo dyskretnie – np. inne będą zakończenia grotów strzałek, czy symboli. Ale zdaniem przedstawicieli Väylä te kosmetyczne zmiany sprawią, że oznakowanie będzie dla kierowców czytelniejsze.

Najszybciej wymienione zostaną znaki pionowe dotyczące pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Te z kolei zmieniły się na neutralne płciowo. Na przykład ze znaku informującego o przejściu dla pieszych zniknie sylwetka mężczyzny, a w jej miejsce będzie piktogram oznaczający po prostu człowieka. Z kolei ze znaku ostrzegającego przed rowerzystami zniknie w ogóle męska postać, a pozostanie sam rower.

Wszystkie projekty nowych fińskich znaków drogowych można zobaczyć na stronie Väylä.

luz