Connect with us

Infrastruktura

Jest umowa. Konsorcjum dwóch firm dokończy S5 na odcinku Świecie – Bydgoszcz

Opublikowano

-

Konsorcjum firm PBDiM Kobylarnia i Mirbud dokończy budowę drogi ekspresowej S5 na odcinku Świecie Południe – Bydgoszcz Północ. GDDKiA podpisała już umowę. Droga ma być gotowa za 22 miesiące

Mapa budowy drogi S5 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Mapa budowy drogi S5 Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zawarła 23 kwietnia 2020 r. umowę z konsorcjum dwóch firm na dokończenie po drogi ekspresowej S5 na odcinku wiecie Południe – Bydgoszcz Północ.
Odcinek ten rozpoczęła budować włoska firma Impresa Pizzarotti. Ale w czerwcu została wyrzucona z kontraktu za brak realizacji zadań i brak płatności dla podwykonawców.

– Epidemia nie zatrzymuje polskich budów. Dokończymy budowę drogi ekspresowej S5, porzuconą przez nierzetelnego wykonawcę. Odcinek będzie dostępny dla kierowców w 2022 r. – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Długość odcinka S5 Świecie Południe – Bydgoszcz Północ wynosi 22,4 km. W ramach zadania o wartości 583,4 mln zł wykonawca wybuduje dwujezdniową drogę ekspresową po dwa pasy ruchu w każdym kierunku z rezerwą pod trzeci pas (w pasie dzielącym), a także drogi obsługujące teren przyległy do trasy. Powstaną ponadto węzły Gruczno, Pruszcz, Trzeciewiec oraz Bydgoszcz Północ. Droga ekspresowa zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, ochrony środowiska oraz systemy odwodnienia i oświetlenia trasy.

Termin realizacji robót to 22 miesiące (bez okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).

Niebawem umowa na odcinek od Nowych Marz do węzła Świecie Południe.

W najbliższych dniach zostanie też podpisana umowa z firmą Budimex na kolejny, ostatni już odcinek drogi ekspresowej S5 między węzłem na A1 Nowe Marzy a węzłem Świecie Południe (Dworzysko) o długości 23,3 km. Podobnie jak na innych odcinkach będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa po dwa pasy wraz rezerwą pod trzeci. Wykonawca zbuduje węzeł Sartowice, a także wyremontuje węzły Świecie Północ, Zachód i Południe na istniejącej obwodnicy tego miasta. Koszt prac budowlano-montażowych na tym odcinku wyniesie 566,8 mln zł. Termin wykonania prac został określony na 22 miesiące, bez wliczania okresów zimowych.

S5 w województwie kujawsko-pomorskim

Droga ekspresowa S5 biegnąca z południa w kierunku północnym połączy Wrocław, Poznań, Bydgoszcz i poprzez połączenie z A1 Gdańsk, stając się jedną z głównych dróg o istotnym znaczeniu dla gospodarki kraju i rozwoju portów Trójmiasta.

S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego będzie miała prawie 130 km długości. Realizacja trasy została podzielona na 7 odcinków:

• Nowe Marzy – Świecie Południe (Dworzysko) – przed podpisaniem umowy;
• Świecie Południe (Dworzysko) – Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) – podpisana umowa;
• Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) – Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) – w użytkowaniu;
• Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) – Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) – w budowie, oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
• Bydgoszcz Błonie (Białe Błota) – Szubin Północ – podpisana umowa na kontynuację prac budowlanych;
• Szubin Północ – Żnin Północ – w budowie; w lutym br. został przełożony ruch z DK5 na jedną jezdnię S5; oddanie do ruchu planowane w 2020 r.;
• Żnin Północ – granica województwa – w użytkowaniu.

ai