Connect with us

Infrastruktura

Jeszcze w tym roku odcinkowy pomiar prędkości na Moście Poniatowskiego w stolicy

Opublikowano

-

Rusza przetarg na zamontowanie odcinkowego pomiaru prędkości na moście Poniatowskiego w Warszawie. Ratusz zapowiada, że jeżeli uda się pomyślnie przeprowadzić wszystkie procedury, to powinien on pojawić się na jeszcze w tym roku

Na moście Poniatowskiego tylko od stycznia funkcjonariusze mandatami ukarali 406 kierowców. Fot. CC0

Z informacji podanych przez ratusz wynika, że most Poniatowskiego wraz z wiaduktem zostanie podzielony na cztery odcinki (po dwa dla każdego kierunku), dla których będą prowadzone pomiary prędkości. Dzięki temu system obejmie także pojazdy, które korzystają z węzła przy Wisłostradzie.  – Tak jak mówiłem w czasie kampanii i ogłaszając priorytety swojej prezydentury: Warszawa dla wszystkich, to Warszawa bezpieczna. Dlatego ruszamy z oczekiwanym przez warszawianki i warszawiaków procesem poprawy bezpieczeństwa na moście Poniatowskiego i przetargiem na zakup urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości. Wierzę, że uda się znaleźć wykonawcę, który zbuduje system jeszcze w tym roku – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomiary mają być prowadzone w pełni automatycznie, a dane mają trafiać bezpośrednio do Systemu Centralnego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, która odpowiada za wszystkie urządzenia mierzące prędkość na terenie kraju.

406 mandatów i 34 zabrane prawa jazdy w pięć miesięcy

Kierowcy na moście Poniatowskiego nagminnie przekraczają prędkość. Dlatego też miasto zdecydowało, że od początku roku na przeprawie obecne są dodatkowe patrole drogówki, które wykonują pomiary prędkości. Miasto zaznacza, że funkcjonariusze prowadzą swoje zadania w ramach służb ponadnormatywnych, finansowanych przez stołeczny ratusz. Od lutego na moście było 89 takich służb, w czasie których przeprowadzono 1170 kontroli drogowych. Od początku roku na jadących mostem Poniatowskiego nałożono 406 mandatów karnych, 208 kierujących pouczono, a 34 prowadzącym zabrano prawa jazdy.

Dzięki odcinkowemu pomiarowi prędkości wszystkie samochody przeprawiające się mostem Poniatowskiego przez Wisłę będą kontrolowane przez całą dobę.

Procedura przetargowa ruszyła 5 czerwca. Przetarg organizowany jest przez warszawskich drogowców z Zarządu Dróg Miejskich. Jednym z kryteriów jakie postawiono instalowanym urządzeniom będzie możliwość ustawiania osobnych progów prędkości dla wszystkich kategorii pojazdów i dla różnych zakresów czasu.

AN