Connect with us

Infrastruktura

Koniec z rozbuchanymi obiektami na drogach. Resort opublikował katalog typowych konstrukcji

Opublikowano

-

Mosty, przepusty, kładki dla pieszych – teraz będą budowane taniej. Opublikowano katalog typowych konstrukcji obiektów mostowych i przepustów dla dróg z rekomendacją Ministra Infrastruktury

Kładka dla pieszych, która powstała na Zakopiance kosztowała blisko 7 mln zł. Fot. GDDKiA

Kładka dla pieszych, która powstała na Zakopiance kosztowała w sumie 7,5 mln zł. Fot. GDDKiA

To jeden ze sztandarowych pomysłów ministra Andrzeja Adamczyka. Jeszcze w 2016 r. zapowiadał, że nowe polskie drogi powinny być budowane taniej. Ograniczenie kosztów widział w zastosowaniu powtarzalnych, typowych konstrukcji technicznych – takich jak kładki dla pieszych, mosty czy przepusty drogowe.

Do tej pory na drogach projektowano czasem finezyjną architekturę. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych przykładów jest kładka dla pieszych nad Zakopianką, którą ukończono w 2015 r. Ta inwestycja w Jaworniku kosztowała ponad 7,5 mln zł!

Typowe obiekty, mniejsze koszty

Od teraz takie obiekty nie mają pojawiać się na polskich drogach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał rekomendację dla stosowania Katalogu typowych konstrukcji drogowych obiektów mostowych i przepustów, który pozwoli na obniżenie kosztów projektowania i budowy obiektów tego typu na polskich drogach.

– Katalog typowych konstrukcji obiektów mostowych i przepustów jest kompleksową bazą wiedzy dla projektantów, wykonawców i zarządców dróg na temat konstrukcji tego typu, która znacząco ułatwi ich projektowanie i budowę, a tym samym pozwoli na obniżenie ich kosztów. Liczę, że będzie on szczególnie przydatny dla zarządców dróg samorządowych przy realizacji inwestycji z Funduszu Dróg Samorządowych – powiedział minister Adamczyk.

Opracowany przez zespół ekspertów pod kierownictwem profesora Tomasza Siwowskiego katalog zawiera ponad 50 typowych projektów mostów i przepustów dla dróg wszystkich kategorii. Do opracowania katalogu wykorzystano rozwiązania zastosowane w ostatnich latach w inwestycjach realizowanych w Polsce oraz innych państwach Unii Europejskiej. Korzystanie z katalogu, który został udostępniony na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury, będzie nieodpłatne.

ZOBACZ KATALOG TYPOWYCH KONSTRUKCJI DROGOWYCH, OBIEKTÓW MOSTOWYCH I PRZEPUSTÓW

– Katalog pozwoli wszystkim uczestnikom procesu budowlanego na oszacowanie kosztów realizacji danej inwestycji, a także jej późniejszego utrzymania. To także swoisty elementarz dla zarządców dróg samorządowych w zakresie projektowania, budowy i utrzymania mostów – podkreślił prof. Siwowski.

Minister Andrzej Adamczyk poinformował również, że Ministerstwo Infrastruktury finalizuje już prace nad nowymi warunkami technicznymi dla dróg i obiektów mostowych. Nowe przepisy mają być bardziej elastyczne od stosowanych obecnie i w pełni zgodne z normami UE.

red