Connect with us

Infrastruktura

Oliwa. Nowa kamera wyłapie ciężarówki łamiące zakaz

Mieszkańcy Oliwy skarżyli się na ciężarówki jeżdżące przez miasto, choć zakazują tego znaki. Gdańscy drogowcy postanowili więc postawić kamerę, która wyłapie wykroczenia

Opublikowano

-

Mieszkańcy skarżyli się na ciężarówki jeżdżące przez miasto, choć zakazują tego znaki. Gdańscy drogowcy postanowili więc postawić kamerę, która wyłapie wykroczenia

Kamera na drodze Fot. rgbstock.com

Kamera zostania zainstalowana na ul. Opata Jacka Rybińskiego w Oliwie. Fot. rgbstock.com

To drugi etap walki o uwolnienie ulic od ciężarówek o masie przekraczającej 24 tony. Oliwa jest dla nich elementem trasy dojazdowej do obwodnicy Trójmiasta. Mieszkańcy już rok temu uskarżali się na ruch ciężarówek. Dlatego w ubiegłym roku na wniosek mieszkańców Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku zainstalował znaki zakazu wjazdu tak ciężkich pojazdów – na ul. Opata Jacka Rybińskiego, ul. Stary Rynek, ul. Czyżewskiego i na części ul. Spacerowej.

Ale kierowcy nie przestrzegali znaków. Dlatego teraz – jak zapowiada ZDiZ – ma ich przypilnować kamera, która pojawi się na ul. Opata Jacka Rybińskiego. – Mieszkańcy dzielnicy wciąż alarmowali i prosili o przedsięwzięcie kolejnych, skuteczniejszych kroków mobilizujących kierowców do respektowania zakazu – mówi Mieczysław Kotłowski, dyrektor ZDiZ. Kamera, która ma zostać zainstalowana w przeciągu dwóch tygodni, będzie wykonywać fotografie pojazdów łamiących zakaz. Te trafią potem do policji, która rozliczy kierowców z łamania przepisów.

Takie rozwiązanie dyscyplinujące kierowców sprawdziło się już wcześniej w Gdańsku. – Przykładowo, w pierwszych tygodniach po zamontowaniu kamery rejestrującej w okolicach feralnego przejścia dla pieszych przy ulicy Hallera w Gdańsku (okolice skrzyżowania z ul. Konarskiego), notowaliśmy tam nawet do 80 przypadków łamania przepisów dziennie – wylicza Tomasz Wawrzonek. Obecnie, ilość zarejestrowanych w tym miejscu zdarzeń spadła do kilku-kilkunastu dziennie.

in