Connect with us

Infrastruktura

Rząd dokłada 500 mln zł na drogi samorządowe

W tym roku rząd przeznaczy na budowę i remonty dróg samorządowych 1,3 mld zł. To o 500 mln zł więcej niż planowano. Kolejny duży program ma zostać przygotowany jesienią

Opublikowano

-

W tym roku rząd przeznaczy na budowę i remonty dróg samorządowych 1,3 mld zł. To o 500 mln zł więcej niż planowano. Kolejny duży program ma zostać przygotowany jesienią

Premier Mateusz Morawiecki na odprawie z wojewodami zapowiedział, że rząd przeznaczy w tym roku na budowę i remonty dróg lokalnych 1,3 mld zł. Fot. KPRM

– Polska to nie tylko wielkie metropolie i arterie komunikacyjne. W tym roku przeznaczamy bezprecedensową kwotę na budowę i remonty dróg gminnych i powiatowych, czyli 1,3 mld zł. To o 500 mln zł więcej niż planowaliśmy – powiedział premier Mateusz Morawiecki po odprawie z wojewodami poświęconej programowi rozwoju dróg lokalnych.

Szef rządu podkreślał, że budowa i remont dróg lokalnych to niezwykle ważny aspekt rozwoju gospodarczego – Jak rozmawiamy z mieszkańcami, to przede wszystkim oczekują realizacji poszczególnych projektów, w tym przypadku konkretnej realizacji projektów drogowych – dodał.

Dzięki rządowemu wsparciu zyskać mają szczególnie mniejsze samorządy. – Małe gminy, do tej pory często zaniedbywane i zapomniane, będą miały dużo lepszy dostęp do środków komunikacji publicznej i inwestycji, a w związku z tym do szans rozwojowych – obiecywał Mateusz Morawiecki.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński ocenił, że wojewodowie dobrze wywiązali się ze swojego zadania, jakim było przeprowadzanie konkursów związanych z dotacjami dla samorządów. – Pierwsza transza środków, która popłynęła ze strony rządu, to była kwota 800 mln zł plus wkład własny samorządów – zaznaczył szef MSWiA. 500 mln zł to dodatkowa kwota, która znalazła się wskutek oczekiwań i próśb samorządowców kierowanych do premiera ze strony wojewodów – dodał.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poinformował, że dzięki rządowej dotacji przybędzie 350 km nowych albo zmodernizowanych dróg gminnych oraz 211 km dróg powiatowych. – Z tych inwestycji skorzysta 330 gmin, 70 powiatów oraz 21 miast na prawach powiatów – zaznaczył minister.

Szef MIiR zwrócił uwagę, że wśród samorządów korzystających ze wsparcia są takie, które po raz pierwszy dostały dotację na tego typu zadania inwestycyjne. Minister zapowiedział, że kolejny duży program dla dróg samorządowych będzie przygotowywany jesienią.

red