Connect with us

Infrastruktura

Wielka inwestycja w Katowicach stworzyła problem na S1. Jest już ofiara śmiertelna

Opublikowano

-

Wypadek śmiertelny i kolizja w ciągu zaledwie kilku dni po tym jak rozpoczęto przebudowę dróg DK 81  i DK 86 na Śląsku. Wszyscy wiedzą, że przez remont stworzyli problem na drodze ekspresowej. Policja zapewnia, że wzmaga patrole. Drogowcy każą czekać do 2021 roku…

Tak ma wyglądać bezkolizyjne skrzyżowanie dróg DK 86 i DK 81. Fot. Wizualizacja UM Katowice

„Uważajcie na śmiertelnie niebezpieczne miejsce jakie powstało w ostatnich dniach na trasie S1 w kierunku na Warszawę” – poinformował nas czytelnik Marek Jarocki z Tychów. „Kilka dni temu zamknięto po 1 pasie na DK86 z Tychów do Katowic. Cały ciężki ruch ucieka na S1 na której aktualnie obciążenie z dnia na dzień zwiększyło się o 80 %. Na wysokości MC Donalds w Sosnowcu przed stacją BP znajduje się zjazd na tereny przemysłowe na których w ciągu 3 lat powstało kilkadziesiąt magazynów. Tymczasem zjazd wyliczony był na potrzeby ruchu lokalnego. Tworzą się przez to olbrzymie korki , które chwilami sięgają kilku km na S1” – napisał.

Zwrócił uwagę, że na S1 wysokości Mc Donaldsa po rozpoczęciu inwestycji na DK 86 i DK 81 dochodzi do wypadków. Jest już ofiara śmiertelna.

Policja zapewnia o dodatkowych kontrolach

Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podinsp. Aleksandra Nowara potwierdza, że doszło do śmiertelnego wypadku. – Czasowa zmiana organizacji ruchu na drodze DK 86 na terenie miasta Katowice została wprowadzona w nocy z dnia 26 na 27 maja 2019r., w dniu 04 czerwca 2019r. na odcinku drogi ekspresowej S1 km 542,4 rejon miasta Sosnowiec doszło do wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym – informuje.

Dodaje, że od dnia wprowadzenia zmiany organizacji ruchu na drodze DK86 w Katowicach do 5 czerwca 2019 r. na odcinku drogi ekspresowej S1 na terenie miasta Sosnowiec (odcinek ok. 10 km) doszło do 2 zdarzeń drogowych, w tym wspomnianego wypadku drogowy ze skutkiem śmiertelnym oraz 1 kolizji drogowej . – W analogicznym okresie roku ubiegłego na odcinku drogi ekspresowej S1 na terenie miasta Sosnowiec odnotowano 3 kolizje drogowe – wskazuje podinsp. Aleksandra Nowara.

Policja zapewnia, że po zmianie organizacji ruchu wzmogła kontrole na drogach. Opracowany został specjalny harmonogram pełnienia służby na odcinku drogi S-1 od węzła Jęzor do węzła Mysłowice Kosztowy. – Na wskazanym odcinku drogi dodatkowo codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach największego natężenia ruchu pełnią służbę policjanci ruchu drogowego pojazdami oznakowanymi oraz nieoznakowanymi wyposażonymi w wideorejestrator  – mówi rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Lepiej powinno być od 2020 r.

GDDKiA w Katowicach podkreśla, że jej służby liniowe były na miejscu zdarzenia, w którym doszło do śmiertelnego wypadku. – Przyczyny zdarzenia ustala policja i prokuratura. Potwierdzamy, że szczególnie w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego dochodzi do blokowania się Węzła Brzęczkowice (A4 i S1). Na taki obraz ruchowy ma wpływ duże natężenie ruchu na relacji Tychy – Katowice oraz układ geometryczny węzła (koniczyna). Niewątpliwie zwiększenie natężenie ruchu na tym odcinku S1, ma związek z pracami prowadzonymi jednocześnie na DK 86 i DK 81 – informuje Marek Prusak z katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

– Niestety Kierowcy muszą liczyć się z tymczasowymi utrudnieniami. Prace, których inwestorem jest Urząd Miasta w Katowicach, zakończą się w pierwszej połowie 2021 r., ale sytuacja powinna się poprawić w połowie 2020 r. Pocieszeniem niech będzie to, że z chwilą zakończenia realizacji tych inwestycji dostaniemy nowe bezpieczne połączenia komunikacyjne, które w znacznym stopniu usprawnią poruszanie się w aglomeracji śląskiej  dodaje Marek Prusak.

AN