Connect with us

Infrastruktura

Wszystkie fotoradary CANARD działają. Już mają legalizację

Opublikowano

-

Pod koniec roku pisaliśmy o zdejmowaniu z masztów kolejnych fotoradarów, bo upłynął okres na który je zalegalizowano. Jak informuje nas Główny Inspektorat Transportu Drogowego sytuacja wróciła już do normy, bo wszystkie urządzenia rejestrujące zarządzane przez CANARD posiadają świadectwo legalizacji ponownej

Fotoradar na drodze. Fot. CANARD

Kierowcy nie mogą już liczyć na niedziałające maszty. Wszystkie fotoradary CANARD mają legalizację i rejestrują ruch. Fot. CANARD

W listopadzie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym(CANARD) – jednostka Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) – musiała usuwać fotoradary z masztów na polskich drogach, bo urządzeniom skończył się okres, na który je zalegalizowano. Chodziło o Fotorapid CM firmy ZURAD. Jak ustaliliśmy stanowiły aż 253 z wszystkich 400 fotoradarów umieszczonych na polskich drogach. By można było je zalegalizować na kolejny rok, trzeba wykonać ich serwis. Tymczasem CANARD pod koniec roku nie miał podpisanej takiej umowy. W efekcie niektóre urządzenia musiały zniknąć z dróg.

Rejestratory już łapią kierowców

Zapytaliśmy jak sytuacja wygląda teraz. – Nie występuje obecnie taka sytuacja, w której jakiekolwiek urządzenie rejestrujące byłoby wyłączone w związku z brakiem ważnego świadectwa legalizacji ponownej. Wszystkie urządzenia rejestrujące zarządzane przez CANARD GITD posiadają takie świadectwo – poinformowało nas Biuro Informacji i Promocji Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W Polsce w ramach automatycznego nadzoru nad kierowcami mamy 400 fotoradarów stacjonarnych, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, 29 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości oraz urządzenia rejestrujące wjazd na czerwonym świetle, zainstalowane na 20 skrzyżowaniach.

luz, AN