Connect with us

Infrastruktura

Do wyborów bez mandatów. Nowa sieć ITD zacznie łapać kierowców dopiero pod koniec roku

Odcinkowy pomiar prędkości i rejestratory przejazdów na czerwonym świetle miały zacząć łapać kierowców po wakacjach. Ale mandaty posypią się dopiero pod koniec roku – ustalił portal brd24.pl

Opublikowano

-

Odcinkowy pomiar prędkości i rejestratory przejazdów na czerwonym świetle miały zacząć łapać kierowców po wakacjach. Ale mandaty posypią się dopiero pod koniec roku – ustalił portal brd24.pl

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości firmy Sprint. Fot. GITD

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości zaczną łapać kierowców dopiero pod koniec 2015 r. Tak samo, jak rejestratory przejazdów na czerwonym świetle. Fot. GITD

Nowe systemy dyscyplinowania kierowców, na których budowę ITD wydaje 16 mln zł, nie zaczną działać przed wyborami parlamentarnymi. Jak ustaliliśmy rejestracja wykroczeń i wystawianie mandatów zacznie się dopiero pod koniec roku. Dlaczego?

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym odpowiada, że zwłoka spowodowana jest pracami nad unowocześnieniem całego systemu wystawiania mandatów, również tych z fotoradarów.

– Tak, jak zapowiadałem wcześniej, przy okazji uruchomienia nowych elementów systemów: odcinkowego pomiaru prędkości i rejestratorów przejazdów na czerwonym świetle, chcemy drożyć zmianę dotyczącą zakresu  wysyłanej kierowcom korespondencji – tak, żeby otrzymywali nie tylko zawiadomienie o wykroczeniu, ale również zdjęcie swojego pojazdu z urządzenia rejestrującego – tłumaczy Łukasz Majchrzak, rzecznik CANARD. – Jednocześnie, zdjęcia będą dołączane do przesyłek także w przypadku naruszeń rejestrowanych przez funkcjonujące już fotoradary – dodaje.

Zmiana ma ułatwić życie kierowcom, którzy dziś otrzymują jedynie informację o popełnieniu wykroczenia, a zdjęcie, na którym widać ich pojazd, mogą obejrzeć tylko wtedy, gdy stawią się w siedzibie CANARD.
Wprowadzenie takiej modyfikacji służba zapowiada już jednak od roku. W grudniu 2014 r. mówił o tych planach portalowi brd24.pl dyrektor CANARD Marcin Flieger.

Ile instalacji gotowych?

System rejestracji przejazdów na czerwonym świetle, który kosztował będzie ok. 7 mln zł, dla CANARD buduje w wrocławska firma Neurosoft. Jak ustaliliśmy gotowych jest dziś 18 z 20 instalacji na drogach.

Zobacz listę 20 lokalizacji, w których powstaje system rejestracji przejazdów na czerwonym świetle

Kosztujący niecałe 9 mln zł system odcinkowego pomiaru prędkości, który buduje olsztyńska firma Sprint, powstaje z lekkim opóźnieniem. Sprint wygrał pierwszy przetarg. Ale latem 2014 r. system nie sprawdził się na przeprowadzonych w Warszawie testach. Firma tłumaczyła, że powodem była nieoczekiwana awaria sprzętu m.in. dysku. GITD zdecydował jednak o powtórzeniu przetargu. Ponownie wygrała go firma Sprint.
Dlatego dopiero latem tego roku odebrano pierwszą z instalacji odcinkowego pomiaru prędkości.
Do dziś GITD odebrał 5 instalacji. Powstać muszą więc jeszcze 24.

Zobacz listę 29 lokalizacji, w których powstaje system odcinkowego pomiaru prędkości

Cały system – tak jak rejestratory przejazdów na czerwonym świetle – musi być gotowy do końca 2015 r. Nowe instalacje powstają bowiem w ramach projektu, który ma unijne dofinansowanie.

red