Connect with us

Kronika wypadków

Czasem pieszy nie daje kierowcy szans. Policja pokazała film

Opublikowano

-

Przebiegał przez jezdnię i wybiegł na sąsiedni pas zza jadącego samochodu. Pieszy z Pilawy został potrącony, bo nie dał szans kierowcy na zatrzymanie się

Policja z Pilawy ujawniła film z wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Jak widać na nagraniu z monitoringu na Al. Wyzwolenia pieszy przebiegał przez ulicę 48-latek wybiegł zza innego samochodu wprost pod koła nadjeżdżającego samochodu. Kierowca nie miał szans, by zareagować. Był trzeźwy. Potrącony 48-latek przeżył wypadek. Został ranny i odwieziono go do szpitala.

Przy okazji tego filmu funkcjonariusze przypominają, że pieszy przechodząc przez jezdnię ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i korzystać z przejść dla pieszych oraz stosować się do sygnalizatora. Dopuszcza się przechodzenie przez jezdnię w innym miejscu niż wyznaczone, jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 metrów lub też w sytuacji, gdy skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia. Wtedy przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
Jednak przechodzenie przez jezdnię poza przejściami dla pieszych nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i na drugą stronę przechodzić jak najkrótszą drogą. Na drodze dwujezdniowej pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
Piesi muszą stosować się także do kilku kolejnych zakazów: zabrania się m.in: wchodzenia na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi, zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.

red