Connect with us

Kronika wypadków

Wilk uratowany po potrąceniu na drodze koło Świecia

Opublikowano

-

Wczoraj w okolicach Świecia (Kujawsko-Pomorskie) przy budowanej drodze S5 kierowca potrącił wilka. Sprawna akcja leśników pozwoliła uratować zwierzę

Wilk potrącony przez kierowce w okolicy Świecia Fot. Facebook/Nadleśnictwo Dąbrowa

Wilk potrącony przez kierowce w okolicy Świecia Fot. Facebook/Nadleśnictwo Dąbrowa

W poniedziałek (23 grudnia 2019 r.) niedaleko budowanej nowej drogi S5 w okolicach Świecia kierowca potrącił wilka. Gdy informacja dotarła do Nadleśnictwa Dąbrowa, na miejsce wysłano patrol Straży Leśnej.  Stwierdzili, że zwierzę żyje i poczekali na powiatowego lekarza weterynarii. Ten stwierdził, iż zwierzę da się uratować.

Lekarz podał wilkowi leki, a strażnicy okryli go kocem termicznym w oczekiwaniu na transport. Później zajęli się nim członkowie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Zwierzę zostało przetransportowane najpierw do woliery w ZOO w Bydgoszczy. Tam w odpowiednio wyposażonym gabinecie mógł poczekać na zorganizowanie zabiegu.

Stamtąd wilka przewieziono do przychodni weterynaryjnej w Bielsku-Białej, gdzie specjalizujące się w ratowaniu wilków lek. wet. Izabela Całus oraz lek. wet. Aleksandra Wieczorek przeprowadziły pełną diagnostykę i wykonały niezbędne zabiegi.

Teraz wilk przechodzi leczenie w Ośrodku Rehabilitacji „Mysikrólik” Na Pomoc Dzikim Zwierzętom w Bielsku-Białej. Przez pierwszy okres był podłączony do kroplówek, jednak dziś zaczął już samodzielnie pić i jeść.

Wilk przeszedł zabiegi w Bielsku-Białej Fot. Facebook/Stowarzyszenie dla Natury "Wilk"

Wilk przeszedł zabiegi w Bielsku-Białej Fot. Facebook/Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”

Stowarzyszenie poinformowało, że „zespół naukowców z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego ustali przy użyciu metod genetycznych miejsce, w którym żyje jego grupa rodzinna. Dzięki temu można go będzie wypuścić w odpowiednim miejscu, tak by szybko wrócił do swoich krewnych”.

ai