Connect with us

Prawo

Hiszpania zamierza obniżyć limit alkoholu dla kierowców początkujących i zawodowych

Opublikowano

-

W Hiszpanii dopuszczalny limit alkoholu we krwi dla początkujących kierowców i kierowców zawodowych ma się zmniejszyć z 0,3 promila do 0,2. W siedmiu krajach UE limit dla tych grup jest wyższy

Alco gate - bramka z alcomatem w szwedzkim porcie. Fot. ETSC

Alco gate – bramka z alcomatem w szwedzkim porcie. Fot. ETSC

Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w hiszpańskim kongresie zatwierdziła rządową propozycję w sprawie obniżenia limitu alkoholu w organizmie dla kierowców z doświadczeniem do dwóch lat od otrzymania prawa jazdy i dla kierowców zawodowych. Propozycję poparły wszystkie ugrupowania oprócz skrajnie prawicowej partii VOX.

Zgodnie z nową propozycją dopuszczalny limit dla tych grup kierowców zmniejszy się z obecnego 0,3 promila do 0,2 promila.

Jak wynika z badania z 2018 r. w Hiszpanii przekroczony limit alkoholu w organizmie miało 26,5 proc. kierowców, którzy zginęli na drogach i 21 proc. pieszych ofiar wypadków drogowych.

Polskie limity wśród najostrzejszych w Europie

Polski limit alkoholu dla nowych kierowców i kierowców zawodowych (0,2 promila) nie odbiega od limitów w krajach UE – w większości jest to właśnie 0 promila lub 0,2 promila. Kierowcy zawodowi z wyższym limitem alkoholu we krwi mogą jeździć jedynie w Bułgarii (0,5 promila), Belgii (0,5), Danii (0,5), Finlandii (0,5) i Wielkiej Brytanii (0,8 promila, w Szkocji – 0,5 promila).

Jeśli chodzi o limity dla zwykłych kierowców, Polskie regulacja należą do najbardziej restrykcyjnej mniejszości. Taki sam limit jak my (0,2 promila) mają jeszcze tylko Szwecja, Estonia i Norwegia. Niższy limit – 0 promila – mają: Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja.
Reszta krajów w UE wyznaczyła dla zwykłych kierowców limit 0,5 promila (z wyłączniem UK, gdzie limit ten – bez Szkocji – wynosi 0,8 promila.

ai