Connect with us

Prawo

Jazda na suwak i korytarz życia już w Sejmie. Projekt skierowany do komisji

Opublikowano

-

PiS chce jednak wprowadzić zmiany w prawie i wprowadzić obowiązkowe zasady jazdy na suwak. Projekt zmian dziś trafił już do czytania w sejmowej Komisji Infrastruktury

Jazda na suwak będzie uregulowana i obowiązkowa Źródło: MI

Jazda na suwak będzie uregulowana i obowiązkowa Źródło: MI

Wiadomo, że Sejm przed wyborami nie zdążył zmienić prawa i wprowadzić zasad dotyczących jazdy na suwak oraz tworzenia korytarzy życia po wypadkach. Jednak – jak ustaliliśmy – PiS nie zarzucił całkiem tego projektu. Bo dziś projekt zmian w ustawie trafił już do pierwszego czytania w komisjach. Zajmie się nim Komisja Infrastruktury. Jest zatem możliwe, że na kolejnym posiedzeniu Sejmu zaplanowanym na 15 października, projekt zostanie przegłosowany. Oznaczałoby to, że niebawem (o ile taką zmianę zatwierdzi jeszcze Senat i prezydent) kierowcy będą musieli stosować się do nowych zasad na drodze.

Jazda na suwak – jak to ma wyglądać

Co zmieni nowy przepis dotyczący jazdy na suwak? W skrócie – w przypadku jazdy po drodze z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku, gdy na jednym z nich występują utrudnienia lub gdy on zanika, kierowca jadący na pasie bez zakłóceń ma obowiązek wpuścić kierowcę z sąsiedniego pasa. Wpuszczanie to ma odbywać się naprzemiennie – kolejny kierowca wpuszcza jedną osobę z zanikającego się pasa ruchu i jedzie. Następny powtarza to samo.
Przy dwóch kończących się pasach ruchu, kierowcy ze środkowego nadal muszą naprzemiennie wpuszczać tych z kończących się pasów – przy czym pierwszeństwo między wpuszczanymi mieć będzie zawsze kierowca ze skrajnego prawego pasa ruchu.

Korytarz życia – jak ma być tworzony?

Jak kierowcy będą musieli tworzyć przejazd dla służb ratunkowych po wypadkach i zatorze na trasie? W skrócie – poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo.

Czytaj więcej o szczegółach tych zmian w prawie

luz