Nowy taryfikator mandatów. MSWiA opublikowało projekt

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

MSWiA opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie wysokości mandatów nakładanych na kierowców pojazdów. Jak się zmieni taryfikator mandatów? Kiedy kierowca nie dostanie 150 zł kary za przewożenie dziecka bez fotelika?

Mandat wystawiony przez policję. Źródło: policja.pl

150 zł wynosi mandat za złe przewożenie dzieci. Ale od teraz będzie kilka wyjątków, za które policja nie ukarze. Źródło: policja.pl

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt zmiany rozporządzenia „w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń”. Kierowcy nie muszą się martwić o portfele – projekt jedynie dostosowuje taryfikator mandatów do zmienionych niedawno przepisów dotyczących przewożenia dzieci.

Zgodnie z tymi zmianami 150 zł mandatu dostanie kierowca, który będzie przewoził dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu bez fotelika lub odpowiedniego urządzenia przytrzymującego. Poza kilkoma wyjątkami.

Mandatu nie będzie, gdy na tylnym siedzeniu pojazdu nie jest możliwa instalacja fotelika ze względu na masę i wzrost dziecka (ale mającego co najmniej 135 cm).
Nie będzie też kary, gdy na tylnym siedzeniu przewożone będzie zapięte w pasy co najmniej 3 letnie dziecko, w sytuacji, gdy między dwójką dodatkowych dzieci nie ma już możliwości zainstalowania trzeciego fotelika. UWAGA: eksperci i naukowcy odradzają przewożenie w ten sposób małych dzieci – choć polskie prawo zaczęło to dopuszczać, taka sytuacja może zagrażać życiu i zdrowiu dziecka w przypadku kolizji lub wypadku.

150 zł mandatu dostanie też kierowca, który będzie przewoził dziecko w urządzeniu siedzące tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy w pojeździe aktywna jest poduszka pasażera.
Tak samo karane będzie przewożenie na przednim siedzeniu pojazdu bez fotelika lub urządzenia przytrzymującego dziecka, które ma mniej niż 150 cm wzrostu oraz przewożenie dziecka w foteliku lub innym urządzeniu zainstalowanym niezgodnie z zaleceniami producenta.
Mandat 150 zł dostanie też kierowca przewożący dziecko poniżej 3 roku życia w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub inne urządzenie przytrzymujące dla dzieci.

Czytaj projekt rozporządzenia.

red