Connect with us

Prawo

Czy pasażer może dostać mandat za niezapięte pasy?

Jeśli kierowca osobówki nie dopilnuje, by pasażer miał zapięte pasy, dostanie mandat on i pasażer. W autobusach – jeśli kierowca informował o obowiązku – mandat zapłaci tylko pasażer

Opublikowano

-

Jeśli kierowca osobówki nie dopilnuje, by pasażer miał zapięte pasy, dostanie mandat on i pasażer. W autobusach – jeśli kierowca informował o obowiązku – mandat zapłaci tylko pasażer

mandat_pasy

Pasażer autobusu, który nie zapnie pasów może drogo zapłacić za taką przejażdżkę. Fot. brd24.pl

Z badania, które przeprowadził przewoźnik Lux Express (2016 r.) wynika, że jedynie 44 proc. Polaków zawsze zapina pasy bezpieczeństwa w autobusie, choć w samochodzie przytłaczająca większość z nas nie ma z tym żadnego problemu. Z opublikowanych w 2015 r. badań, które dla Krajowej Rady BRD przeprowadził Instytut Transportu Samochodowego i firma Heller Consult Sp. z o. o. wynika, że w Polsce pasy zapina. 93 proc. kierowców samochodów osobowych i 94 proc. pasażerów jadących z przodu. Mniej zdyscyplinowani są pasażerowie na tylnej kanapie. Pasy zapina tylko 71 proc. z nich, ale to i tak dużo wyższy odsetek niż w przypadku pasażerów autobusów. Tu decydujące mogą być trudne do wyrugowania przyzwyczajenia. Wszak nawet kiedy pasy również na tylnej kanapie samochodu stały się obowiązkiem, to w autobusach jeżdżących po naszych drogach pasów zazwyczaj nie było. Dziś wyposażenie autokarów jest inne, pojazdy wyprodukowane po 2000 r. musiał być już wyposażone w pasy dla pasażerów.  Za to niewiele zmieniła się  mentalność podróżnych. Wciąż wydaje im się, że zapięcie pasów w autobusie to tylko jedna z opcji.

Andrzej Borowiak, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu nie pozostawia jednak złudzeń co do zapinania pasów w autobusach. – Jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa mamy obowiązek je zapiąć – przypomina. Kto poniesie konsekwencje niezapiętych przez pasów, jeśli autobus zatrzyma patrol drogówki?

Jazda bez pasów kosztuje 100 zł

W przypadku komunikacji zbiorowej sytuacja jest nieco inna niż w przypadku podróży samochodem osobowym. Jeśli z rodziną czy znajomymi wsiadamy do auta i ruszamy w drogę, to kierowca musi dopilnować tego by zapięte pasy miał zarówno on jak i osoby z nim podróżujące. Za kierowanie bez zapiętych pasów grozi 100 zł mandatu i dwa punkty karne. Jeżeli kierowca nie dopilnował, by wszyscy podróżujący mieli zapięte pasy może zostać ukarany kolejnym mandatem (100 zł)  i czterema punktami karnymi. Ale i pasażerowie nie są bezkarni. Im też grozi 100 zł mandat. Jeśli kierowca prosił o zapięcie pasów, a osoby z nim podróżujące nie zastosowały się czego kierowca nie był świadomy, to wówczas pasażer zostanie ukarany mandatem.

– W autobusie obowiązek zapięcia pasów ciąży na pasażerze i to on może zostać ukarany 100 zł mandatem. Warto o tym pamiętać i zapinać pasy. Kierowcy nie zawsze przypominają co chwila pasażerom o konieczności zapięcia pasów. Policjanci drogówki zauważają jednak, że przewoźnicy coraz częściej informują o tym obowiązku pasażerów zamieszczając w pojazdach stosowne tabliczki – mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

O pasach należy pamiętać nie tylko ze względu na troskę o stan portfela. Jeśli dojdzie do wypadku zapięte pasy znacznie poprawiają nasze szanse na przeżycie czy uniknięcie poważnych obrażeń.

AN