Connect with us

Prawo

Wielka Brytania: jazda w nocy zakazana dla świeżo upieczonych kierowców?

Opublikowano

-

Departament Transportu Wielkiej Brytanii poinformował, że rozważa  wprowadzenie systemu zróżnicowanych praw jazdy. Najmłodsi i najmniej doświadczeni za kierownicę mogliby wsiadać tylko za dnia. Mieliby też ograniczoną możliwość przewożenia pasażerów

Jazda po zmroku. Fot. CC0

Według nowych propozycji jazda w nocy byłaby zakazana w przypadku najmniej doświadczonych kierowców. Fot. CC0

Brytyjski Departament Transportu chce zmian w systemie ze względu na to, że według danych w ciągu pierwszego roku od zdobycia prawa jazdy jeden na pięciu młodych kierowców jest uczestnikiem wypadku drogowego. W tej chwili młodzi kierowcy tracą uprawnienia jeśli w ciągu dwóch lat od uzyskania prawa jazdy uzbierają sześć punktów karnych.

Planowane rozwiązania, które brytyjski rząd chce umieścić w programie poprawy bezpieczeństwa na drogach zakładają, że kierowcy z najmniejszym doświadczeniem za kierownicą nie mogliby prowadzić samochodu nocą. Inne ograniczenie dotyczy przewożenia pasażerów. Byłoby to możliwe dopiero po osiągnięciu określonego wieku przez kierowcę.

– Mamy jedne z najbezpieczniejszych dróg na świecie, ale szukamy sposobów by uczynić je jeszcze bardziej bezpiecznymi – powiedział Michael Ellis z Departamentu Transportu. – Zdobycie prawa jazdy jest ekscytujące dla młodych ludzi, ale może być również zniechęcające w momencie kiedy po raz pierwszy siadają sami za kierownicą. Gradacja praw jazdy może im pomóc w tym by byli bezpieczni oraz zmniejszyć liczbę ofiar i rannych na drogach.

Nie pierwsza taka propozycja

Nie wiadomo jak długo od uzyskania prawa jazdy brytyjskich kierowców obowiązywałyby ograniczenia w poruszaniu się po drogach m.in. zakaz jazdy w nocy. Propozycje mają być poddane debacie publicznej. Szczegóły co do tego jak miałby działać system zróżnicowanych praw jazdy mają zostać przedstawione przed 2020 r.

Już raz Wielka Brytania próbowała ograniczyć świeżo upieczonym kierowcom możliwość poruszania się po drogach nocą. Pomysł jednak upadł. Argumentowano wówczas, że wiele młodych osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy ze względu na pracę – np. by móc dojeżdżać do pracy na nocnej zmianie. Ograniczenie możliwość jazdy w nocy sprawiłoby, że zdobycie uprawnień będzie się dla nich mijało z celem.

Wielka Brytania nie jest pierwszym krajem, który chce wprowadzić system ograniczania uprawnień dla niedoświadczonych kierowców. Podobne rozwiązania obowiązują już w Szwecji, Nowym Jorku, Kalifornii i niektórych miejscach w Australii czy Kanadzie.

AN