Connect with us

Społeczeństwo

Akcja „TIR”. Policjanci nie odpuszczają kierowcom ciężarówek. Już 200 mandatów

Szef MSWiA kazał policjantom zrobić porządek z ciężarówkami na drogach szybkiego ruchu – głównie chodzi o wyprzedzanie tam, gdzie ciężarówki mają zakaz i o uporczywą jazdę lewym pasem. Policjanci wystawili już ok. 200 mandatów, a akcja wciąż trwa

Opublikowano

-

Szef MSWiA kazał policjantom zrobić porządek z ciężarówkami na drogach szybkiego ruchu – głównie chodzi o wyprzedzanie tam, gdzie ciężarówki mają zakaz i o uporczywą jazdę lewym pasem. Policjanci wystawili już ok. 200 mandatów, a akcja wciąż trwa

Wzmożone kontrole policji na autostradzie w ramach akcji "TIR". Fot. Policja

Wzmożone kontrole policji na autostradzie w ramach akcji „TIR”. Fot. Policja

Wielokilometrowe okupowanie lewego pasa podczas wyprzedzania z niewielką różnicą prędkości to tylko jeden z mniejszych grzechów kierowców ciężarówek. Na autostradach i ekspresówkach potrafią też wyprzedzać tam, gdzie ciężarówki mają zakaz, albo rozpoczynać manewr wyprzedzania bez oglądania się na to, że na lewym pasie mijają ich właśnie samochody osobowe.

Kierowcy narzekali na to w Polsce od dawna, zwłaszcza ci jeżdżący autostradą A2 na odcinku Łódź – Warszawa. Policja pozostawała na te apele głucha. Ale w ubiegłym tygodniu zainterweniował sam minister spraw wewnętrznych i administracji.
„Poleciłem Komendantowi @PolskaPolicja aby policjanci ruchu drogowego „skuteczniej” tłumaczyli kierowcom TIR-ów, że wyścigi ciężarówek na autostradach oraz innych drogach to nie jest dobry pomysł. Prym w tych zawodach wiodą szczególnie kierowcy naszych wschodnich sąsiadów” – napisał 3 sierpnia na Twitterze Joachim Brudziński.

Tak zaczęła się akcja „TIR”, którą policjanci a także inspektorzy transportu drogowego prowadzą na wielu odcinkach autostrad. Do tej pory skontrolowano ponad dwa tysiące ciężarówek i wystawiono blisko dwa tysiące mandatów.

Policjanci wykorzystują w akcji m.in. nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami. Jeden z nich np. w poniedziałek (6 sierpnia) na autostradzie A2 w okolicach Świebodzina nagrał kierowcę ciężarówki, który rozpoczynając wyprzedzanie prawie staranował mijające go właśnie samochody osobowe. W sprawie tego 42-letniego kierowcy policjanci skierowali wniosek o ukaranie do sądu – odpowie za stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz za nieupewnienie się co do możliwości wyprzedzania.

Policjanci z Kielc zwiększyli wczoraj (8 sierpnia) liczbę patroli na drodze S7. Przy użyciu radiowozów i motocykli zwracali uwagę na to, czy ciężarówki nie łamią ograniczeń prędkości i zakazów wyprzedzania.

Policyjna akcja wymierzona w popełniających wykroczenia kierowców ciężarówek potrwać ma „do odwołania”

„Mam nadzieję, że po najbliższych dniach kierowcy TIR/ów (nieważne czy z Polski z Litwy lub z Białorusi) przekonają się w swoich portfelach, że ich „wyścigi” to nie jest dobry pomysł – napisał minister Brudziński w Internecie.

ai