Connect with us

Społeczeństwo

Alkomat osobisty, alkomat przesiewowy i alkotest – co i kiedy wybrać

Sprawdzanie trzeźwości pozwala uniknąć kłopotów. Warto wiedzieć, z jakich urządzeń skorzystać. Bo co innego przyda się kierownikowi firmowej floty a co innego zwykłemu kierowcy

Opublikowano

-

Sprawdzanie trzeźwości pozwala uniknąć kłopotów. Warto wiedzieć, z jakich urządzeń skorzystać. Bo co innego przyda się kierownikowi firmowej floty a co innego zwykłemu kierowcy

Jak wynika z opublikowanego przez nas niedawno raportu, zdecydowana większość nietrzeźwych kierowców przyłapywanych przez policję popełnia wykroczenie a nie przestępstwo, ponieważ mają we krwi od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Widać więc, że bardzo łatwo przekroczyć dopuszczalną prawem granicę i ściągnąć na siebie karę.
Warto więc zawsze jeździć wypoczętym i trzeźwym (choć przede wszystkim dlatego, by nie narażać na drodze swojego życia i zdrowia oraz innych). A gdy uczestniczyliśmy w jakiejś imprezie dnia poprzedniego – warto też skorzystać z urządzeń, które ostrzegą nas przed popełnieniem błędu. Tylko, z których korzystać?

Alkotest – tanio, szybko, ale jednorazowo

alkotest_certen

Dla kogoś, kto alkohol pije sporadycznie kilka razy w roku, dobrym rozwiązaniem będzie jednorazowy alkotest. To tani miernik trzeźwości, który kupić można dziś za kilka złotych na stacjach benzynowych, ale też i w sklepach. Składa się ze szklanej rurki, w której umieszczone są kryształki zabarwione chemicznym odczynnikiem oraz z foliowego balonika. Wystarczy odkręcić zabezpieczenia z obu stron rurki, umieścić ją w folii i nadmuchać przez nią balonik. Jeśli mamy w wydychanym powietrzu alkohol – kryształki zmienią kolor. Limit alkoholu jest określony zwykle kreską na szklanej rurce – jeśli kryształki zabarwią się również powyżej tej linii, limit został przekroczony.

Na co uważać:
Alkotest pokazuje tylko, czy przekroczony został określony limit alkoholu. Należy więc zwrócić uwagę, z jakim testem mamy do czynienia – w Polsce alkotest powinien pokazywać, czy przekroczony został próg 0.2 promila. W innych krajach dopuszczalny limit dla kierowców jest inny i może być wyższy np. 0,5 promila. Warto więc sprawdzić, jakim alkotestem się posługujemy.

Alkotest jest urządzeniem jednorazowym. Da się nim tylko raz określić, czy w wydychanym powietrzu nie przekroczyliśmy określonego progu. Warto dokładnie przeczytać instrukcję i zwrócić uwagę na kolory, które stanowią o wyniku.

Warto zwrócić uwagę na certyfikaty alkotestu. Na polskim rynku tylko nieliczne z nich mają międzynarodowe certyfikaty, dające większą pewność co do rzetelności wskazań. Warto sprawdzić, czy urządzenie ma atest PZH, lub niemieckiego TÜV, czy amerykańskiego FDA.

Alkomat osobisty – zawsze pod ręką

alkomat_certen

Opisany już jednorazowy alkotest będzie pewnym utrudnieniem dla kogoś, kto prowadzi bardziej rozrywkowe życie. Musiałby wówczas mieć zawsze zapas testerów, albo za każdym razem pamiętać o ich zakupie. Dlatego kierowcy często decydują się na wygodniejsze rozwiązanie, jakim jest alkomat osobisty.
To urządzenie zasilane bateriami, z czujnikiem, który mierzy zawartość alkoholu wdmuchiwanego przez ustnik. Wyniki prezentowane są na ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Można dokonać wielu pomiarów. Takie urządzenie jest oczywiście droższe. Ceny alkomatów, które prezentują rzetelne wskazania zaczynają się od ok. 300 zł. Trzeba pamiętać, że wskazania alkomatów osobistych nie mogą być dowodem w sądzie – do tego służą specjalnie certyfikowane urządzenia, których koszt sięga 4 tys. zł.

Na co uważać:
W antyporadniku brd24.pl opisaliśmy już, czego należy się wystrzegać kupując alkomat. Tu zatem tylko krótko przypomnimy. Warto wybrać urządzenie z dokładniejszym sensorem – czyli elektrochemicznym. Warto też, by alkomat miał czujnik ciśnienia, który pozwoli pobrać odpowiednią do badania próbkę. Ponieważ sensor elektrochemiczny jest zużywany, alkomat należy kalibrować – zwykle należy dokonywać tego po 500 pomiarach lub co najmniej raz do roku. Kalibrację należy wykonywać w autoryzowanych serwisach.

Alkomat przesiewowy – szybkość i duża liczba pomiarów

certen_proffesional

Oba poprzednie rozwiązania trudno zastosować w sytuacjach, gdy musimy przebadać dużą liczbę osób. Kierownik dużej firmowej floty, czy kierownik budowy wpuszczający na nią pracowników, straciliby zbyt wiele czasu (i pieniędzy), gdyby każdą z osób chcieli badać alkotestem lub alkomatem osobistym. W takich sytuacjach najbardziej odpowiedni jest alkomat przesiewowy. To właśnie te urządzenia w rutynowych kontrolach na drogach stosuje policja.
Alkomat przesiewowy jest zwykle większym urządzeniem od alkomatu osobistego. Kolejna różnica to sposób pobierania próbki powietrza. W alkomatach przesiewowych nie dmucha się w jednorazowy ustnik, tylko wdmuchuje powietrze z odległości w kierunku otworu z sensorem. Bowiem to urządzenie pozwala szybko dokonać wielu pomiarów, ale wskazuje jedynie, że przekroczony został limit zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 1200 zł.

Na co uważać:
Nieliczne – lepszej klasy – alkomaty przesiewowe pozwalają nie tylko szybko dokonać wielu pomiarów, ale także pozwalają za pomocą dodatkowego ustnika określić dokładny poziom alkoholu. Kupując takie urządzenie dysponujemy więc w zasadzie jakby szybkim alkotestem połączonym z alkomatem osobistym.
Również alkomat przesiewowy należy kalibrować. Kalibracja zalecana jest zwykle po ok. 1000 pomiarów lub nie rzadziej niż raz do roku. Urządzenie należy kalibrować w wyspecjalizowanych serwisach.

red

 

Tekst powstał w ramach kampanii portalu brd24.pl
„Trzeźwo myślący na drodze”

Partnerem merytorycznym kampanii jest firma Certen

Certen logo