Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #13: Czy można wyprzedzać z prawej strony?

Opublikowano

-

Dla niektórych to normalne. Dla innych rzecz niebezpieczna. A dla jeszcze innych – rzecz zakazana. A jak jest naprawdę z wyprzedzaniem z prawej strony?

Samochody na drodze, wyprzedzanie. Fot. torange.biz/CC BY 4.0

Czy można wyprzedzać z prawej strony? Fot. torange.biz/CC BY 4.0

Nie można jechać lewym pasem i po wyprzedzeniu pojazdu nie wrócić na prawy – to wie zdecydowana większość kierowców. Ale gdy spotykają przed sobą na lewym pasie taki pojazd, to wahają się, czy jadąc za nim czekać, czy może wolno go wyprzedzić z prawej strony (przy okazji: wywieranie presji przez dojeżdżanie do zderzaka czy włączanie świateł drogowych to nie jest ani bezpieczny sposób, ani dozwolony).

Otóż w Polsce można wyprzedzać pojazdy z prawej strony – ale… no właśnie, może się to odbywać tylko na pewnych odcinkach dróg oraz w pewnych warunkach.

Czasem musisz z prawej

Co do zasady przy wyprzedzaniu pojazdu kierowca jest zobowiązany do przejeżdżania z jego lewej strony (Prawo o ruchu drogowym, Art. 24, pkt. 3). Są jednak sytuacje, w których musi wykonać ten manewr przejeżdżając z prawej strony pojazdu. I te sytuacje raczej nie sprawiają kierowcom problemów, bo są dość intuicyjne:

Z prawej strony należy wyprzedzić inny pojazd lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje manewr skrętu w lewo (PoRD, Art. 24, pkt. 5).

Tylko z prawej strony może być wyprzedzany pojazd szynowy, chyba że położenie torów uniemożliwia taki manewr lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej (PoRD, Art. 24, pkt. 4).

Jedyna, o czym zwykle wiedzą rowerzyści (choć nie ci starsi), a o czym jeszcze często nie wiedzą kierowcy, to opisywana już w naszym poradniku sytuacja, w której rowerzystom wolno wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy [czytaj o tym więcej].

Czasem możesz – ale czy na pewno warto?

Polskie prawo dopuszcza jednak wyprzedzanie pojazdów z prawej strony. Tak, można wyprzedzać na jezdniach jednokierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Można też wykonać tak manewr na jezdniach dwukierunkowych – jednak w obszarze zabudowanym musi mieć ona co najmniej dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, a poza obszarem zabudowanym – co najmniej trzy pasy ruchu w tym samym kierunku.

Tu pewnie u wielu kierowców pojawi się pytanie – czy w takim razie można w Polsce wyprzedzać na autostradach czy drogach ekspresowych, które w większości mają po dwa pasu ruchu w tym samym kierunku?

W definicji autostrady w polskim prawie nie pada wprost stwierdzenie, iż jest to droga złożona z jezdni jednokierunkowych (nie ma takiej ani w Prawie o ruchu drogowym, ani w Ustawie o drogach). Jednak – jak wskazują prawnicy – trudno zinterpretować w inny sposób drogę, na której można jechać tylko w jednym kierunku i nie można na niej zawracać czy cofać. Dlatego m.in. polska Policja uznaje, że autostrada złożona jest z jezdni jednokierunkowych, trwale rozdzielonych pasem zieleni i barierami, a więc można na autostradach i ekspresówkach wyprzedzać z prawej strony. Jednocześnie przedstawiciele Komendy Głównej Policji radzą, by takich manewrów nie podejmować – bo wyprzedzanie z prawej strony przy prawostronnym ruchu drogowym jest dużo niebezpieczniejsze.

I to powinno kierowców zastanowić. W polskim prawie nie ma wprost zakazu wyprzedzania na autostradach, jaki istnieje w większości krajów Europy, tylko się to kierowcom odradza. A odradza się dlatego, że przy prawostronnym ruchu wyprzedzanie z prawej nie jest manewrem naturalnym i bezpieczniejszym niż wyprzedzanie z lewej, zwłaszcza na drogach, gdzie dopuszczalne prędkości są wysokie.

Zamiast więc wyprzedzać z prawej strony na drogach szybkiego ruchu, lepiej zastanowić się, czy naprawdę trzeba ten manewr wykonać – i jak wiele musimy z tego powodu zaryzykować. Bo przecież to nie mandat jest największym zagrożeniem na drodze…

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2