Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #30: Czy można cofać na drodze jednokierunkowej?

Opublikowano

-

Przejechałeś wjazd do bramy. Hamulec, wsteczny i… ta dręcząca myśl – czy można cofnąć na drodze jednokierunkowej? Nawet doświadczeni kierowcy często tego nie wiedzą

Jedno z pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy brzmi tak: czy Czy na jezdni za tym znakiem pionowym możesz wykonać manewr cofania?

Jedno z pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy brzmi tak: Czy na jezdni za tym znakiem pionowym (znak D-3 „droga jednokierunkowa) możesz wykonać manewr cofania? Źródło: mi.gov.pl

Samochodem zwykle jedzie się do przodu. I – jak wiemy ze statystyk wypadków w Polsce – już to sprawia wielu osobom sporo kłopotu. Jazda do tyłu, czyli cofanie, jest manewrem trudniejszym. I to nie tylko dla tego za kierownicą. Dla innych na drodze pojazd poruszający się w odwrotnym kierunku też jest zjawiskiem trudniejszym.

Tu cofać nie wolno

Sporo kłopotu z teorią cofania ma wielu kursantów. Pytanie – czy można cofnąć za znakiem, po którym zaczyna się droga jednokierunkowa – sprawia na egzaminach naprawdę wiele problemów. Również doświadczeni kierowcy, gdy zaskoczy się ich tym pytaniem, często nie są w stanie na nie właściwie odpowiedzieć.

W Prawie o ruchu drogowym manewr cofania wyróżniono. Artykuł 23 (pkt 1) dość dokładnie zwraca uwagę kierowcom, że to manewr wymagający szczególnej ostrożności i ustępowania innym uczestnikom ruchu. Prawo wprost zabrania też cofania w niektórych miejscach: w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.

„3) przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b) upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym upewnieniu się kierujący jest obowiązany zapewnić sobie pomoc innej osoby.
2. Zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej.”

A na jednokierunkowej?

I to tyle. W Prawie o ruchu drogowym nie napisano nic o drogach jednokierunkowych. Wniosek może być tylko jeden: nie ma zakazu wykonania manewru cofania na drodze jednokierunkowej. Można więc cofać – oczywiście zachowując wszystkie inne zastrzeżenia: nie powodować zagrożenia bezpieczeństwa, nie utrudniać ruchu na drodze i udzielać pierwszeństwa wszystkim pozostałym uczestnikom ruchu.

– Sama istota manewru cofania jest szczególna – po pierwsze jest on w prawie mocno obostrzony m.in. obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności, przepuszczania wszystkich uczestników ruchu. A to dlatego, że jest to manewr odmienny – komentuje ekspert BRD Mariusz Sztal z firmy Introduction to Higher Level. – Zdecydowana większość świateł z tyłu pojazdów jest czerwona, a światła cofania białe. To dlatego, żeby lepiej oświetlać drogę, ale też, by inni widzieli, że robimy na drodze coś odmiennego. Zakazy cofania na autostradzie, wiaduktach itd. też wskazują, że traktować mamy ten manewr jako wyjątkowy. Dlatego moja rada, odnosząca się również do drogi jednokierunkowej, jest taka: jeśli musisz, co cofaj, ale jeśli naprawdę nie musisz, to tego nie rób.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2