Connect with us

Bądź dobrym kierowcą

Bądź dobrym kierowcą #34: Czy latem można jeździć na zimówkach?

Opublikowano

-

Niektórzy kierowcy uważają, że nie warto zmieniać opon zimowych na letnie. To jednak tylko pozorna oszczędność, za to realne zagrożenie – droga hamowania może się znacznie wydłużyć

Opona zimowa Fot. Phil Dolby/Flickr/CC BY 2.0

Zimowa opona latem nie zapewnia tak dobrej przyczepności jak ogumienie typowo letnie Fot. Phil Dolby/Flickr/CC BY 2.0

To, że zimą na oponach letnich nie jest bezpiecznie, przyzna raczej każdy kierowca. Ale już nie tak wielu ma świadomość, że i latem na zimówkach może być niebezpieczniej.

Opony zimowe mają bardziej miękką mieszankę gumową. Dzięki temu w niższych temperaturach nie stają się twarde jak plastik i pozostają elastyczne. Ta cecha, która zimą jest zaletą, staje się dużą wadą latem, kiedy temperatury rozgrzanej jezdni osiągają 50-60ºC i więcej. Wtedy przyczepność opony zimowej drastycznie maleje.

Cztery długości samochodu

Podczas jazdy na zimówkach w warunkach letnich zwiększa się długość drogi hamowania, samochód traci sterowność na zakrętach i zmniejsza się komfort prowadzenia auta. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich (dane ADAC przytaczane przez PZPO). To cztery długości samochodu. Nietrudno domyślić się, że opony letnie zatrzymałyby samochód przed przeszkodą, w którą na zimowych oponach uderzyłby on z całym impetem. Co, jeśli przeszkodą będzie pieszy albo dzikie zwierzę?

– Ze względu na częściej występujące sprzyjające warunki pogodowe, kierowcy jeżdżą latem szybciej. Ogumienie zimowe znacznie szybciej zużywa się na gorącym i suchym asfalcie – szczególnie przy wysokich prędkościach. Opony letnie już na etapie projektowania są odpowiednio wzmacniane, by być w stanie znieść wyższe temperatury. Używanie opon zimowych latem to zatem tylko pozorna oszczędność i hazard z własnym życiem – przestrzega Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Więcej paliwa, szybsze zniszczenie

Używanie zimowek latem jest jednak nie tylko niebezpieczne – jest także nieekonomiczne. Zimowe opony latem szybko się zużywają. Typowe ogumienie zimowe w takich warunkach powoduje też większe zużycie paliwa w samochodzie.

– Jeśli ktoś chce jeździć tylko na jednym komplecie opon i głównie po mieście, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie dobre ogumienie całoroczne z homologacją zimową, które łączy właściwości typu letniego i zimowego. Należy jednak pamiętać, że całoroczne gumy zawsze będą miały tylko kompromisowe osiągi w stosunku do opon dedykowanych do pory roku. Nawet najlepsze opony całoroczne latem nie będą tak dobre jak najlepsze letnie, a zimą tak dobre jak najlepsze zimowe. Pamiętajmy, że zdrowie i życie nasze, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego jest bezcenne – dodaje Piotr Sarnecki.

Tekst opracowany w ramach kampanii edukacyjnej BRD24.PL i Continental – „Bądź dobrym kierowcą”.
badz-dobrym-kierowca-belka2