Connect with us

Społeczeństwo

Będzie nowe lista zakazanych używanych części do samochodów?

Mało kto wie, że w Polsce obowiązuje lista 19 części samochodowych, które jako używane nie mogą być stosowane ponownie. Ich dobór mógł budzić wątpliwości. Jak ustalił portal brd24.pl w Ministerstwie Rozwoju trwają rozmowy o zmianach w tym wykazie

Opublikowano

-

Mało kto wie, że w Polsce obowiązuje lista 19 części samochodowych, które jako używane nie mogą być stosowane ponownie. Ich dobór mógł budzić wątpliwości. Jak ustalił portal brd24.pl w Ministerstwie Rozwoju trwają rozmowy o zmianach w tym wykazie

uzywane_czesci

Na liście zakazanych części samochodowych przygotowanej przez rząd SLD znalazły się m.in. pióra wycieraczek samochodowych, a ważniejszych dla bezpieczeństwa opon samochodowych nie umieszczono.

Jeśli w samochodzie popsuł się tłumik i został zamieniony na używany – to jest to złamanie przepisów. Tak samo, jeśli w aucie wymieniono zawór EGR na używany, albo czujnik ABS. Ba, przepisy łamie się nawet, gdy zainstaluje się w samochodzie używane pióra wycieraczek do szyb.

Dziwny wykaz ministra rządu SLD

Dlaczego? Bo Polska w dość osobliwy sposób wypełniła przymus nakazywany przez unijną dyrektywę (art. 7 ust. 1 dyrektywy 2000/53/WE) w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Unijne wskazówki przede wszystkim zobowiązywały państwa członkowskie do zachęcania do ponownego wykorzystywania części pojazdów wycofywanych z eksploatacji. Dopiero w dalszej kolejności mówią o postępowaniu z odpadami.

Tymczasem w 2005 r. ówczesny minister infrastruktury w rządzie Marka Belki (SLD) – Krzysztof Opawski wydał rozporządzenie z listą używanych części pojazdów, których ponowny montaż „zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko”. Znalazło się na niej 19 pozycji:

1. Poduszki powietrzne z aktywatorami pirotechnicznymi, jednostkami kontroli elektronicznej i czujnikami

2. Klocki, szczęki hamulcowe

3. Przewody i uszczelnianie układu hamulcowego

4. Tłumiki układu wydechowego

5. Przeguby układu kierowniczego i zawieszenia

6. Fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi

7. Układ blokady kierownicy

8. Immobilisery wraz z transponderami sterowania elektronicznego

9. Urządzenia przeciwwłamaniowe i alarmowe

10. Elementy elektryczne i elektroniczne układów bezpieczeństwa jazdy (w szczególności ABS, ASR)

11. Przewody paliwowe

12. Filtry jednorazowe i wkłady filtra

13. Zawory recyrkulacji spalin

14. Instalacje zasilania gazem silników

15. Automatyczne i nieautomatyczne zestawy pasów bezpieczeństwa, łącznie z częścią pasa wykonaną z materiału, klamrami, mechanizmem służącym do zwijania pasów, aktywatorami pirotechnicznymi i mechanicznymi

16. Pióra wycieraczek szyb

17. Płyny eksploatacyjne, w szczególności: olej silnikowy, olej przekładniowy, olej do przekładni hydraulicznych, olej do układów hydraulicznych, płyn chłodzący, płyn odmrażający, płyn hamulcowy, płyn do układów klimatyzacyjnych

18. Konwertory katalityczne (katalizatory)

19. Kondensatory zawierające PCB

Wycieraczki – tak, opony – nie?

Choć lista obowiązuje w Polsce od ponad dekady, mało kto się nią przejmuje. Wystarczy sprawdzić serwis internetowych aukcji, by się o tym przekonać. Używane czujniki ABS? – blisko 20 tys. ofert sprzedaży. Używany tłumik wydechu – 46,5 tys. części do kupienia, pióra wycieraczek – 18,5 tys. używanych części do kupienia, zawór EGR – 36,6 tys. używanych części do kupienia.

Same pozycje na ministerialnej liście też budzą kontrowersje. Bo dlaczego np. używany ale sprawny zawór recyrkulacji spalin zgodnie z prawem nie może być ponownie zamontowany?
A skoro już naprawdę eliminujemy z rynku używane części ze względu np. na bezpieczeństwo ruchu drogowego, to dlaczego zakazany został montaż używanych piór wycieraczek szyb ale na liście zakazanych używanych części samochodowych nie ma np. opon samochodowych, które mają zdecydowanie większe znaczenie jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drodze?

Rozmowy w resorcie rozwoju

Staraliśmy się to wyjaśnić. Minister, który wydał rozporządzenie w 2005 r. już nie żyje (Krzysztof Opawski zmarł w 2013 r.). Zapytaliśmy więc obecne Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa o to, jakie są naukowe podstawy tego, że na liście znalazły się pióra wycieraczek szyb, i jakie są argumenty, by na tej liście nie umieszczać opon samochodowych?

Na te pytania nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się tylko, że toczą się rozmowy o nowelizacji rozporządzenia.

– 2 lutego 2017 r. w Ministerstwie Rozwoju odbyło się spotkanie Zespołu do spraw Rozwoju, Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego – informuje Szymon Huptyś, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. – Jednym z tematów była nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie wykazu przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko. Temat ten będzie podnoszony na kolejnych spotkaniach zespołu.

Łukasz Zboralski