Connect with us

Społeczeństwo

Były pełnomocnik rządu ds. BRD szefem nowej Komisji Infrastruktury

Opublikowano

-

Paweł Olszewski (KO) został szefem sejmowej Komisji Infrastruktury. Jego zastępcą jest m.in. były minister infrastruktury Cezary Grabarczyk (KO)

Paweł Olszewski Fot. Flickr/Platforma Obywatelska

Paweł Olszewski Fot. Flickr/Platforma Obywatelska

Sejm IX kadencji wybrał skład nowej Komisji Infrastruktury. To ona opiniuje projekty dotyczące transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Szefem komisji wybrano Pawła Olszewskiego. To poseł Koalicji Obywatelskiej. Za czasów rządów PO-PSL był wiceministrem infrastruktury i pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa transportu. Po wygraniu wyborów przez PiS w 2015 r. został odwołany ze stanowiska (jedną z pierwszych decyzji Andrzeja Adamczyka (PiS), jako nowego ministra infrastruktury była likwidacja stanowiska pełnomocnika ds. bezpieczeństwa transportu).

Wiceszefami komisji zostali: Cezary Grabarczyk (KO), były minister infrastruktury; Jerzy Polaczek (PiS), były minister transportu; Piotr Król (PiS) i Anna Milczanowska (PiS).

W składzie komisji zasiądzie m.in. poseł KO Franciszek Sterczewski, o którym zrobiło się głośno, gdy w pierwszą służbową podróż do stolicy wybrał się pociągiem. Poseł promuje komunikację zbiorową i obiecywał walkę o więcej pieniędzy w Polsce na jej organizowanie.

Wśród posłów Komisji Infrastruktury jest też Dobromir Sośnierz (Konfederacja). Jako europoseł był jedynym polskim politykiem w PE, który głosował przeciw obowiązkowemu wprowadzeniu w nowo produkowanych samochodach systemu ISA (Intelligent Speed Assistance za pomocą GPS ustala, jaka prędkość obowiązuje na drodze, i wyświetla ją kierowcy. Ostrzega o jej przekraczaniu. Kierowca może zignorować wskazania systemu, jedynie pedał gazu większym oporem da mu kolejny sygnał, że chce pojechać za szybko). Parlament Europejski przegłosował wdrożenie ISA zdecydowaną większością głosów.

luz