Connect with us

Społeczeństwo

Chcą wysokich kar dla firm, których kierowcy zostawiają na postoju włączone silniki

Opublikowano

-

W Wielkiej Brytanii za pozostawienie włączonego silnika na postoju grozi dziś mandat porównywalnej wysokości jak w Polsce. Samorządowcy z Londynu chcą od rządu możliwości karania firm – mandatami sięgającymi w przeliczeniu 5 tys. zł

Spaliny samochodowe Fot. Simone Ramella/Flickr/CC BY 2.0

Spaliny samochodowe Fot. Simone Ramella/Flickr/CC BY 2.0

To w Polsce jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów. Zwłaszcza zimą. Prawo jest jednak dokładne i za postój z włączonym silnikiem powyżej jednej minuty policja może ukarać mandatem sięgającym 300 zł.

Podobna kara jest przewidziana dla kierowców w Wielkiej Brytanii. Mandat za silnik pracujący podczas postoju to 30-80 funtów, czyli maksymalnie niecałe 400 zł. W zdecydowanej większości – jak twierdzą przedstawiciele brytyjskich służb – kierowcy są najpierw proszeni o wyłączenie silników i pouczani.

Jak donosi „Guardian” samorządowcy z Londynu zauważają jednak problem z kierowcami samochodów dostawczych i użytkowych. Zwłaszcza tymi stającymi w pobliżu szkół. Dlatego zwrócili się do rządu o umożliwienie karania firm, których kierowcy narażają życie innych niepotrzebnie emitując spaliny. Chcą, by umożliwiono im nakładanie kar sięgających w przeliczeniu nawet 5 tys. zł.

ai