Connect with us

Społeczeństwo

Dziś akcja policji przy przejściach dla pieszych. Przyjrzą się kierowcom

Opublikowano

-

W całym kraju trwa dziś akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policja zapowiada, że przede wszystkim przyglądać się będzie zachowaniom kierowców przy przejściach dla pieszych

Przejście dla pieszych. Fot. CC0

Już po raz 12 w tym orku w całym kraju policjanci prowadzą „wzmożone” działania mające chronić pieszych i rowerzystów. Zwracają uwagę, że zatrważającym jest fakt, iż blisko połowa wypadków z udziałem pieszych wydarza się na przejściach.

Funkcjonariusze zapowiadają, że zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych. Pamiętając, że piesi są sprawcami ¼ wypadków ze swoim udziałem bacznie przyjrzą się również ich poczynaniom.

Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których doszło do potrąceń pieszych. Jednocześnie prowadzone są przedsięwzięcia edukacyjne, w ramach których policjanci przekazują uczestnikom ruchu drogowego informacje o zagrożeniach pieszych na drodze oraz potrzebie znajomości i przestrzegania przepisów prawa.

Funkcjonariusze przypominają kierowcom, że widząc znak informacyjny „Przejście dla pieszych” zgodnie z prawem muszą zmniejszyć prędkość i zwiększyć uwagę.
Z kolei pieszym policjanci radzą, by bez względu na posiadane pierwszeństwo zwracali uwagę na to, co robią kierowcy – czy ich widzą i czy prawidłowo reagują.

luz