Fotoradarowy rekord w Szkocji. Kierowcy zapłacili aż 5 mln funtów kar

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Partia Scottish Conservatives ujawniła wysokość grzywien, które w ubiegłym roku zapłacili szkoccy kierowcy przyłapani przez fotoradary. To najwyższa kwota od lat

Fotoradar w Szkocji. Fot. Glen Wallace/CC-BY-SA 2.0

Kierowcy w Szkocji zapłacili w 2016 r. ponad 5 mln funtów kar za mandaty z fotoradarów. To o 200 tys. funtów więcej niż rok wcześniej. Fot. Glen Wallace/CC-BY-SA 2.0

Ponad 5 mln funtów – czyli ok. 24 mln zł – tyle grzywien zapłacić musieli kierowcy w Szkocji w 2016 r. po tym, jak zostali złapani na przekraczaniu prędkości przez fotoradary. Kwotę ujawniła Scottish Conservatives, która zwróciła się o te dane w trybie dostępu do informacji publicznej.

Szkoccy konserwatyści podkreślają, że kierowcy w pełni akceptują instalowanie fotoradarów w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodają jednak, że powszechnie podejrzewa się, iż urządzenia są raczej wykorzystywane do zwiększania wpływów do budżetu niż do poprawy sytuacji na drogach. – Fakt, że coraz więcej pieniędzy jest płaconych przez kierowców w ramach kar tylko wzmacnia ten pogląd – stwierdził Liam Ker ze Scottish Conservatives.

Politycy zwracający uwagę na wysokość wpływów z grzywien pobieranych dzięki fotoradarom podobnie jak politycy kwestionujący działanie tych urządzeń w Polsce, nie podają żadnych danych, które przeczyłyby temu, iż fotoradary poprawiają bezpieczeństwo.
W Polsce – po doprowadzeniu do wyłączenia gminnych fotoradarów stacjonarnych – okazało się, że liczba wypadków i ofiar na drogach w tych miejscach wzrosła w ciągu roku o połowę.

red