Connect with us

Społeczeństwo

Jarosław Zieliński opuszcza MSWiA

Opublikowano

-

Jarosław Zieliński, który m.in. nadzorował pracę policji, nie będzie dłużej wiceministrem spraw wewnętrznych i administracji

Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w MSWiA. Fot. MSWiA

Jarosław Zieliński, przestał być sekretarzem stanu w MSWiA. Fot. MSWiA

Po czterech latach Jarosław Zieliński przestaje być wiceszefem MSWiA. Polityk poinformował o tym na Twitterze. „Kończę pracę w MSWiA z poczuciem dobrze wykonanych zadań, których efekty ocenili Wyborcy, a obraz medialny skoryguje czas. W Polsce żyje się bezpiecznie, służby, które nadzorowałem działają sprawnie. Dziękuję wszystkim za współpracę przez ostatnie 4 lata. Dalej służymy Polsce” – napisał.

Nowym sekretarzem stanu w MSWiA zostanie Maciej Wąsik, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

Naciskał na „pouczanie” a nie mandaty?

O Zielińskim, któremu nowy szef MSWiA odebrał kontrolę nad policją jeszcze we wrześniu, było głośno przy kilku okazjach – m.in., gdy media ujawniły, że młodzi policjanci dostali polecenie cięcia materiałów na konfetti, które podczas wizyty wiceministra w Białymstoku zrzucono z helikoptera.

Wśród policjantów z Komendy Głównej Policji żywa też jest wciąż sprawa dymisji szefa Biura Ruchu Drogowego KGP w 2017 r. To komórka, która organizuje zadania związane z tworzeniem warunków do sprawnego i skutecznego zapewniania bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To najważniejsze miejsce dla bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Szefem Biura Ruchu Drogowego tuż od jego utworzenia był mł. insp. Rafał Kozłowski, wcześniej zastępca komendanta wojewódzkiego policji w Poznaniu. Niespodziewanie po roku pracy odszedł, a jego miejsce zajął Zdzisław Sudoł.
W nieoficjalnych rozmowach policjanci z KGP przyznają, że kulisy tej zmiany dotyczyły polityki Zielińskiego, którą zaprowadził w Policji. Według ich relacji wiceminister miał naciskać, by kierowców nie karać mandatami, a najczęściej stosować „pouczenia”. I właśnie takiej bezwarunkowej taktyce sprzeciwiać miał się Kozłowski. W końcu odszedł ze stanowiska.

Czy w związku z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego o „końcu z piractwem na drogach” w Polsce nowy wiceminister Maciej Wąsik będzie narzucał KGP inną politykę wobec sprawców groźnych wykroczeń?

luz