Connect with us

Społeczeństwo

Jedź ŁOŚtrożnie! Akcja informacyjna na drodze krajowej nr 65

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy i policjanci w grudniu będą ostrzegać kierowców jadących trasą w pobliżu Osowca-Twierdzy przed łosiami przechodzącymi przez drogi

Opublikowano

-

Pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy i policjanci w grudniu będą ostrzegać kierowców jadących trasą w pobliżu Osowca-Twierdzy przed łosiami przechodzącymi przez drogi

Jedź ŁOŚtrożnie! - tablice ustawione przy drogach w Biebrzańskim Parku Narodowym

W ramach akcji Jedź ŁOŚtrożnie! przy Carskiej Drodze oraz na wjazdach do Biebrzańskiego Parku Narodowego ustawiono kilkanaście ostrzegawczych tablic. Fot. BPN

Ponad 700 kg na długich nogach – uderzenie samochodem w łosia kończy się zwykle tragicznie. Takie przypadki zdarzają się w Polsce i to w miejscach, w których tych zwierząt trudno się spodziewać np. na autostradzie A2. Tym bardziej trzeba się mieć na baczności w rejonach, w których te zwierzęta występują dość licznie i w sezonie jesienno-zimowym często przekraczają drogi.

Takim rejonem jest z pewnością Dolina Biebrzy. Szczególnie niebezpieczna dla kierowców jest zaś droga krajowa nr 65 na odcinku Mońki – Grajewo. Co roku służby odnotowują kilkadziesiąt wypadków z udziałem zwierząt, w tym kilkanaście z łosiami.

Dlatego od grudnia Biebrzański Park Narodowy organizuje kampanii „Jedź ŁOŚtrożnie!”. Dzięki uświadamianiu kierowców i mieszkańców pracownicy parku wraz z leśnikami i policjantami chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze krajowej nr 65, a także na drodze nr 8 między Sztabinem a Augustowem oraz na drodze nr 673 między Dąbrową Białostocką a Lipskiem.
W jej ramach przeprowadzonych będzie kilka akcji, podczas których kierowcy będą informowani o szczególnie niebezpiecznych odcinkach dróg. Materiały informacyjne rozdawane będą m.in. na stacjach paliw, w sklepach, restauracjach i hotelach.
A na poboczach Carskiej Drogi oraz przy głównych wjazdach do parku ustawiono kilkanaście tablic ostrzegających o możliwości spotkania z łosiem na drodze.

in