Connect with us

Społeczeństwo

Jest już rządowy projekt w sprawie pierwszeństwa pieszych przed pasami

Opublikowano

-

Nowe regulacje, które mają dać ochronę prawną pieszym jeszcze zanim wejdą na pasy, są gotowe. Propozycja zmian trafiła już do premiera

Okazało się, że szef rządu mówiąc w expose w Sejmie o tym, że chce chronić polskich pieszych bezkarnie rozjeżdżanych na przejściach nie rzucał słów na wiatr. I nie będziemy długo czekać na nowelizację prawa. Mateusz Morawiecki dziś już poinformował, że nowelizacja przepisów dotycząca tej sprawy trafiła do niego.

Premier pochwalił na Facebooku wprowadzenie od dziś do kodeksu drogowego obowiązkowej jazdy na suwak i tworzenia tzw. korytarzy życia. Po czym dodał: „To początek zmian, nad którymi prace zapoczątkowaliśmy miesiące temu. Przed nami ciąg dalszy. Jeszcze w tym roku czeka nas intensywna praca nad bezpieczeństwem na drogach. Dostałem już gotowy projekt zawierający przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych”.

To oznacza, że przygotowywana w Ministerstwie Infrastruktury na polecenie premiera nowelizacja prawa jest już gotowa koncepcyjnie. Nie wiadomo jeszcze, kiedy projekt uzyska akceptację szefa rządu i trafi do procesu legislacyjnego – jego pierwszym krokiem będą uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje publiczne.

Do tej pory nie będzie wiadomo, jak w szczegółach ma wyglądać nowa sytuacja w Prawie o ruchu drogowym.

luz