Connect with us

Społeczeństwo

Kaczka złapana na fotoradar. Leciała 52 km/h w strefie Tempo 30

Policja ze szwajcarskiej gminy Köniz podzieliła się w sieci nietypowym zdjęciem z fotoradaru

Opublikowano

-

Policja ze szwajcarskiej gminy Köniz podzieliła się w sieci nietypowym zdjęciem z fotoradaru

Inspektorat policji w Köniz – gminy w szwajcarskim kantonie Berno – wrzucił do sieci zdjęcie z fotoradaru. Urządzenie zarejestrowało przekroczenie prędkości w strefie Tempo 30. Ale na fotografii uwieczniono nie kierowcę tylko… nisko lecącą kaczkę. Prędkość ptaka wynosiła 52 km/h.
Szwajcarscy stróżowie prawa przy fotografii szybkiego ptaka zamieszczonej na Facebooku dopisali: „Nie wiadomo tylko na jaki adres mamy wysłać mandat”.

Gdyby zamiast kaczki na fotoradar złapał się tam kierowca, miałby nie lada kłopoty. Szwajcarzy za przekroczenia prędkości odbierają uprawnienia do jazdy i mandaty uzależnione mają od wysokości zarobków. A przekroczenie prędkości o ponad 20 km/h w obszarze zabudowanym uznawane jest za zachowanie szczególnie niebezpieczne. W skrajnych przypadkach bogate osoby płacą nawet setki tysięcy franków kary.
Warto też wspomnieć, że połowa kwoty każdego mandatu w Szwajcarii przeznaczana jest na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z tej kwoty większa część – 60 proc. – na poprawę infrastruktury, a mniejsza na przedsięwzięcia edukacyjne.

red