Connect with us

Społeczeństwo

Kierowca ciężarówki jechał i w komórce robił zakupy on-line. Zabił kobietę. Skazany za morderstwo

Sąd w stanie Nowy Jork skazał 28 letniego kierowcę ciężarówki za morderstwo drugiego stopnia. Jadąc autostradą stanową przez smartfon kupował grę wideo dla dziecka. Nie zauważył, że na zwężającym się odcinku drogi samochody zwolniły. Wjechał w auto 45 letniej kobiety, która zginęła na miejscu

Opublikowano

-

Sąd w stanie Nowy Jork skazał 28 letniego kierowcę ciężarówki za morderstwo drugiego stopnia. Jadąc autostradą stanową przez smartfon kupował grę wideo dla dziecka. Nie zauważył, że na zwężającym się odcinku drogi samochody zwolniły. Wjechał w auto 45 letniej kobiety, która zginęła na miejscu

Używanie smartfona podczas jazdy samochodem. Fot. CC0

Amerykański kierowca miał na liczniku 112 km/h kiedy przez smartfon kupował prezent dla syna. Zabił 45 letnią matkę dwóch chłopców. Fot. CC0

Kristofer Gregorek w czerwcu 2017 prowadził ciężarówkę nowojorską autostradą Thruway. Do Buffalo jechał z transportem okien. W czasie jazdy wyciągnął telefon by przez Internet kupić dziecku grę wideo. Surfując w sieci nie zauważył, że autostrada się zwężyła do jednego pasa, a ruch samochodów znacznie zwolnił. Jechał 70 mil na godzinę (112 km/h), stratował samochód 45 letniej Ellen Volpe – nauczycielki akademickiej na wydziale pielęgniarstwa Uniwersytetu Buffalo. Volpe jechała do pracy, zginęła na miejscu, osierociła dwóch synów. W wypadku ranna została także inna osoba.

Zabójstwo, nie zaniedbanie

W połowie lipca sąd hrabstwa Eire w stanie Nowy Jork skazał Gregoreka na bezwzględne więzienie od 1,5 do 4,5 lat. Prokurator John Flynn tłumaczył, że kierowcy nie zarzucono zaniedbania prowadzącego do śmierci – jak jest to robione w podobnych sprawach – ale zabójstwo.
– To bardzo poważny, agresywny zarzut, ale w tej sprawie chcieliśmy w taki agresywny sposób postąpić. Jestem zdania, że w tym wypadku zaniedbanie było nieodpowiednim zarzutem – tłumaczył dodając, że oskarżony w tej sprawie Gregorek, to młody ojciec, bez kryminalnej przeszłości. – Z powodu własnej lekkomyślności teraz będzie spędzał czas w więzieniu – stwierdził Flynn.

Kristofer Gregorek przyznał się do winy. W sądzie wygłosił oświadczenie. – Byłem tak bardzo skoncentrowany na tym, by uszczęśliwić mojego syna i nawiązać z nim kontakt, że nie zwróciłem uwagi na tych wokół mnie, którzy mają własnych synów i własne córki – powiedział.

Prawnik Gregoreka wnosił o wyrok w zawieszeniu tłumacząc, że jego klient z własnej historii chce uczynić przykład opowiadając o swoim wypadku np. w szkołach. Stwierdził, że byłoby to bardziej owocne niż czas spędzony w więzieniu. Sędzia uznał jednak, że sprawca wypadku powinien przemyśleć swoje zachowanie w celi.

59 proc. Polaków jedzie z komórką w ręku

Używanie smartfona podczas jazdy to narastający problem także nad Wisłą. Z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przeprowadzonych w 2015 r. wynika, że aż 59 proc. polskich kierowców regularnie rozmawia przez telefon w czasie jazdy a jedna czwarta pisze wiadomości czy sprawdza coś na smartfonach. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że nawet rozmowa telefoniczna w czasie jazdy – także jeśli jest prowadzona przez zestaw głośnomówiący – jest dużym zagrożeniem.

AN