Connect with us

Społeczeństwo

Kłopot z pasażerem w Czarnogórze

Jeśli policjant z alkomatem podejdzie do samochodu z prawej strony, to nie jesteś w Wielkiej Brytanii tylko w Czarnogórze. I powinieneś chyba o czymś wiedzieć…

Opublikowano

-

Jeśli policjant z alkomatem podejdzie do samochodu z prawej strony, to nie jesteś w Wielkiej Brytanii tylko w Czarnogórze. I powinieneś chyba o czymś wiedzieć…

Czarnogóra - przepisy drogowe

Kto uwielbia latem Adriatyk i lubi bałkańskie klimaty, ten oprócz tak oczywistej Chorwacji może obrać za cel podróży nieco mniej okupowaną turystycznie Czarnogórę. Jest równie pięknie a jednak dużo taniej. Rozkoszne widoki na Bokę Kotorską i przyjemny smak Vranaca oraz rakiji, czego można chcieć więcej? 
A gdy już po bałkańskiej kolacji wsiądziecie tam w auto, by dojechać w jakieś kolejne ciekawe miejsce, musicie pamiętać o jednym przepisie drogowym, którego nigdzie poza tym krajem w Europie nie ma. I dlatego może okazać się zaskakująco nieprzyjemną wakacyjną pułapką.

Kierowca po alkoholu nie powinien jechać nigdy – ta żelazna zasada nie zmusza nas do szukania, jaki promil we krwi szofera dopuszczalny jest w różnych krajach (w Czarnogórze można ciut więcej niż w Polsce, bo dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy wynosi 0,3 promila).

Jednak w tym bałkańskim kraju nawet pasażer musi być trzeźwy, jeśli chcemy go wieźć na przednim siedzeniu. Jeżeli pojedziemy z osobą nietrzeźwą na przednim siedzeniu (stan nietrzeźwości w Czarnogórze to 0,5 promila), to złamiemy prawo i czarnogórska policja może ukarać nas mandatem wynoszącym nawet 150 euro (dokładnie tyle samo kosztuje wożenie z przodu dziecka w wieku do 12 lat).

To przepis na pewno rzadko spotykany, ale nie tak kuriozalny jak mogłoby się wydawać. Wystarczy wspomnieć wypadek, który wydarzył się w 2015 r. w Zachodniopomorskiem. Wówczas pijany mąż jako pasażer przeszkadzał kierującej żonie tak, że doprowadził do śmiertelnego wypadku (i został za to ukarany przez sąd). Czarnogórcy uznali widocznie w którymś momencie, że takie sytuacje wolą ograniczać poprzez prawny zakaz. Największy dylemat będą mieli ci, którzy wybiorą się do Czarnogóry dwuosobowym sportowym kabrioletem. Może się okazać, że trzeba będzie poczekać, zanim wyruszy się z pasażerem w dalszą podróż…

Infografika - przepisy drogowe w Czarnogórze

CO JESZCZE JAKO KIEROWCA MUSISZ WIEDZIEĆ O PRZEPISACH W CZARNOGÓRZE:

Jadąc samochodem do Czarnogóry należy pamiętać, że standardowe ubezpieczenie OC nie jest honorowane. Należy posiadać oddzielne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdów mechanicznych w ruchu zagranicznym tzw. Zieloną Kartę. Polskie prawo jazdy jest honorowane.
SPRAWDŹ, GDZIE TRZEBA MIEĆ ZIELONĄ KARTĘ

Miejscowi kierowcy często jeżdżą brawurowo i wielu z nich jeszcze nie oswoiło się z prawidłową organizacją ruchu na rondach – należy więc zachować ostrożność. Drogi w kraju są wąskie i niezbyt dobrze oznakowane.

Prędkość:
Dopuszczalna prędkość dla pojazdów osobowych wynosi:
– 50 km/h w terenie zabudowanym
– 100 km/h na drogach ekspresowych
– 80 km/h na pozostałych drogach

Przekroczenie dozwolonej prędkości już o 1 km/h może być ukarane mandatem w wysokości do 100 euro.
Przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym:
o 10 km/h – mandat do 150 euro, 
o 20 km/h – do 200 euro, 
o 30 km/h – do 450 euro, 
o 50 km/h do 1000 euro, 
o 70 km/h i więcej – do 2000 euro.
Przekroczenie dozwolonej prędkości poza terenem zabudowanym:
o 30 km/h – mandat do 150 euro,
o 40 km/h – do 200 euro,
o 50 km/h – do 450 euro,
o 70 km/h – do 1000 euro,
o 90 km/h i więcej – do 2000 euro.

Alkohol:
Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi kierowcy wynosi do 0,3 promila. Zawartość alkoholu od 0,3 do 0,5 promila jest karana mandatem do 200 euro. Zawartość alkoholu powyżej 0,5 promila karana jest mandatem do 2000 euro.
Wysokie mandaty i ewentualne kary więzienia grożą nie tylko za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających lub innych substancji psychotropowych lub w stanie nietrzeźwym (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), ale także za odmowę kontroli stężenia alkoholu we krwi, środków odurzających i innych substancji psychotropowych oraz lekarstw.
Nietrzeźwy pasażer (od 0,5 promila) nie może być przewożony na przednim siedzeniu samochodu.

Dziecko w samochodzie:
Dzieci poniżej 5. roku życia muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Dziecko do 12. roku życia nie może jechać na przednim siedzeniu samochodu.

Wyposażenie samochodu i inne:
Każdy pojazd musi być wyposażony w kamizelkę odblaskową (jej brak to mandat do 80 euro).
Od 15 listopada do 30 marca obowiązuje nakaz używania do jazdy opon zimowych (ich brak w tym okresie może być karany mandatem do 300 euro).
Rozmowy telefoniczne wolno prowadzić wyłącznie za pomocą zestawów głośnomówiących (rozmawianie przez telefon trzymany w ręku – mandat do 150 euro).

W pojazdach nie wolno mieć antyradarów (mandat do 1000 euro).

Niezatrzymanie się na wezwanie policjanta grozi mandatem do 1000 euro.

Źródło danych o przepisach: MSZ

Tekst powstał w ramach akcji edukacyjnej „Niezła jazda w innych krajach” wspieranej przez AXA

Banner AXA