Connect with us

Społeczeństwo

Link4 zaoferuje klientom black boxy w komórce. Za dobrą jazdę OC do 30 proc. tańsze

Link4 od dawna zapowiadał, że pracuje nad udostępnieniem klientom indywidualnym aplikacji do monitorowania stylu jazdy. Firma zapowiedziała właśnie, że zrobi to w nadchodzącym roku. Zniżki OC za bezpieczną jazdę będą mogły sięgać 30 proc.

Opublikowano

-

Link4 od dawna zapowiadał, że pracuje nad udostępnieniem klientom indywidualnym aplikacji do monitorowania stylu jazdy. Firma zapowiedziała właśnie, że zrobi to w nadchodzącym roku. Zniżki OC za bezpieczną jazdę będą mogły sięgać 30 proc.

Samochód i nawigacja w telefonie. Fot. CC0

Link4 testował już aplikację do monitorowania stylu jazdy wśród kierowców. Do tej pory dzięki niej mogli brać udział w konkursach na bezpieczną jazdę. Teraz motywacja będzie większa – jeżdżący bezpiecznie z aplikacją dostaną solidne zniżki OC i AC. Fot CC0

Ubezpieczyciele od dawna oferują firmom urządzenia do monitorowania parametrów jazdy – dzięki tym szefowie flot widzą, jak jeżdżą kierowcy, mogą korygować ich styl jazdy i zyskiwać oszczędności w postaci mniejszej ilości spalanego paliwa. Ubezpieczycielom nie zależało jednak, by – jak w wielu krajach zachodniej Europy – udostępnić takie urządzenia chętnym klientom indywidualnym, a w zamian zaoferować zniżki OC.

Wydawało się, że przy ogromnych podwyżkach ubezpieczeń, będzie do tego dobry moment. Okazało się, że chce go wykorzystać Link4. Prezes firmy Agnieszka Wrońska zapowiedziała, że już w przyszłym roku klienci indywidualni będą mogli skorzystać z aplikacji na smartfony, monitorującej styl jazdy. Ci, którzy będą jeździć bezpiecznie będą mogli liczyć w Link4 na dodatkowe 30-procentowe zniżki w ubezpieczeniach OC i AC.

Z aplikacją jeżdżą bezpieczniej

Link4 od ponad roku testował wśród klientów nawigację NaviExpert wzbogaconą o moduł telematyczny. Można z niej było korzystać dobrowolnie. Kierowcy mieli dzięki niej dostęp do informacji o swoim stylu jazdy, a więc m.in. o tym, czy jeżdżą płynnie i w zgodzie z przepisami. Otrzymywali także wskazówki, dzięki którym byli w stanie poprawić swój styl jazdy. A do tego – dzięki konkursom mogli wygrywać nagrody za bezpieczną jazdę. System przygotowany we współpracy z NaviExpert zliczał przejechany dystans, a także „płynne” oraz „bezpieczne” kilometry i zamieniał je na punkty w konkursowych rankingach.

Link4 zbadał, czy kierowcy używający aplikacji różnią się od innych klientów. Badania wykazały, że korzystający z aplikacji jeździli bezpieczniej.
Analizy przeprowadzone na wybranych trasach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie oraz na Śląsku wskazywały, że osoby, które otrzymują informację zwrotną o stylu jazdy, rzadziej i w mniejszym stopniu przekraczały dozwoloną prędkość oraz płynniej przyspieszały i hamowały. Widać to było szczególnie wyraźnie w przypadku dróg z ograniczeniami od 70 do 90 km/h (drogi jednojezdniowe dwukierunkowe) oraz tych z dopuszczalną prędkością powyżej 90 km/h (autostrady, drogi ekspresowe), na których tempo jazdy jest w mniejszym stopniu zależne od reszty uczestników ruchu, a gdy dochodzi do wypadków te są poważne.

ai