Connect with us

Społeczeństwo

Miał dwa zakazy prowadzenia pojazdów. I znów pojechał. Pijany. Dostał kolejny zakaz

Opublikowano

-

38-latek złapany pijany za kierownicą miał na koncie już dwa zakazy prowadzenia pojazdów. Dostał trzeci – dożywotni. Zamknięto go też w więzieniu na trzy miesiące

38-latek z gminy Kołbiel miał dwa zakazy sądowe i dalej kierował samochodem po pijanemu Fot. Policja

Policjanci prowadzący na Mazowszu akcję prewencyjnego badania alkomatami zatrzymali 38-letniego mieszkańca gminy Kołbiel. Mężczyzna miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Co więcej – miał dwa aktywne sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujące do 2021 r.

Mężczyźnie postawiono zarzut karny kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości w warunkach uprzedniego skazania za podobne przestępstwa. Został skazany na bezwzględną karę pozbawienia wolności na trzy miesiące. Do tego dożywotnio zakazano mu kierowania pojazdami mechanicznymi.

Zakazy nie wystarczają, a systemu nie ma

W Polsce nie istnieje system pomocy ludziom, którzy nie radzą sobie z alkoholem i jeżdżą pojazdami – stąd najczęściej dalej siadają za kierownicę i ostatecznie kończą w więzieniach. To właśnie kierujący po alkoholu stanowią zdecydowaną większość odbywających kary pozbawienia wolności za przestępstwo na drodze.

Na Słowacji po zatrzymaniu pijanego kierowcy sprawdza się, czy był to „jednorazowy wyskok”, czy człowiek ma problem z chorobą. Odbywa obowiązkowe spotkanie z psychologiem. Jeśli ten uznaje, że kierowca jest chory, kieruje go na leczenie z alkoholizmu.

ai