Connect with us

Społeczeństwo

Na Podkarpaciu prawie co trzeci kierowca jeździ bez pasów. Nie boją się śmierci?

Opublikowano

-

Szokujące podsumowanie ostatniej policyjnych działań „Pasy”. Na Podkarpaciu prawie co trzeci kierowca jechał bez pasów bezpieczeństwa

Pasy bezpieczeństwa Fot. CC0

Pasy bezpieczeństwa Fot. CC0

W całym kraju policja 14 marca prowadziła działania „Pasy”. Skupiała się na tym, czy kierowcy i ich pasażerowie jeżdżą zapięci w pasy bezpieczeństwa. Podkarpacka Policja podsumowała te działania na drodze. Wyniki są porażające.

Z policyjnego podsumowania wynika, że jednego dnia policjanci skontrolowali w sumie 1913 pojazdów – były to głównie samochody osobowe (1830). Aż 534 z kontrolowanych kierowców jechało z odpiętymi pasami bezpieczeństwa. To blisko 30 proc. ogółu kontrolowanych.

Policja ujawniła też 77 pasażerów podróżujących bez pasów. Tu trudno określić odsetek, w każdym samochodzie kierowca musi być, a pasażer już niekoniecznie.

Podkarpaccy funkcjonariusze odnotowali także sześć przypadków nieprawidłowego przewożenia dzieci.

Podkarpacie gorsze niż wynika z badań Krajowej Rady BRD?

Policyjna akcja każe zastanowić się nad ostatnimi danymi z badań na temat pasów bezpieczeństwa w Polsce, które zostały wykonane cztery lata temu dla Krajowej Rady BRD. Z obserwacji Instytutu Transportu Samochodowego i firmy Heller Consult Sp. z o. o. wynikało wówczas, iż średnio w Polsce stosuje 93 proc. kierowców, 94 proc. pasażerów na przednich fotelach i 71 proc. pasażerów na tylnych siedzeniach).

Z raportu opublikowanego w 2015 r. wynikało, że największy problem z zapinaniem pasów jest na wschodzie kraju. Najniższy odsetek kierowców zapinających pasy był w województwach: podlaskim (83 proc.), podkarpackim (84 proc.) i lubelskim (85 proc.).

Wynik policyjnej akcji „Pasy” może wskazywać, że problem z niezapinaniem pasów przez kierowców na wschodzie kraju jeszcze się pogłębił. Bo według raportu funkcjonariuszy – wprawdzie opartego o mniejszą o jedną trzecią liczbie skontrolowanych samochodów – na Podkarpaciu pasy zapina ok. 70 proc. kierowców. [czytaj więcej o najgorszych miejscach w Polsce pod względem stosowania pasów bezpieczeństwa].

Tymczasem pasy bezpieczeństwa są do dziś najskuteczniejszym wynalezionym urządzeniem bezpieczeństwa biernego w samochodach. Obniżają ryzyko śmierci i ciężkiego kalectwa w wypadkach aż o połowę. Ich używanie w Polsce jest obowiązkowe.

luz