Connect with us

Społeczeństwo

(Nie)bezpieczne ferie. Co piąty kierowca autokaru z dziećmi ukarany mandatem

Opublikowano

-

Podczas tegorocznych ferii inspektorzy transportu drogowego sprawdzili ponad tysiąc autokarów. Więcej niż co piąta kontrola kończyła się mandatem karnym

ITD kontrolowało autokary podczas akcji "Bezpieczne ferie". Fot. ITD

Tegoroczna akcja „Bezpieczne ferie” rozpoczęła się 12 stycznia i była prowadzona w wyznaczonych punktach, na trasach, a także po uprzednim zgłoszeniu rodziców lub opiekunów. Śląskich inspektorów po raz pierwszy w akcji wspierała najnowocześniejsza w kraju mobilna stacja diagnostyczna.

Do 21 lutego pracownicy ITD skontrolowali stan techniczny 1072 autokarów. Ze względu na zły stan techniczny zatrzymano 48 (4,5 proc.) dowodów rejestracyjnych. W ośmiu pojazdach wykryto nieprawidłowości, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym i w tych przypadkach inspektorzy wydali zakazy dalszej jazdy.

Inspektorzy sprawdzali także uprawnienia, czas pracy i trzeźwość kierowców. Tylko w jednym przypadku, w trakcie kontroli w Bydgoszczy, stwierdzono, że kierowca autokaru miał 0,15 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Ale mandatów ITD wystawiła wiele. W sumie inspektorzy nałożyli na kierowców 250 mandatów karnych (23,3 proc. skontrolowanych).

Akcja „Bezpieczny autokar” prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego od 2003 roku. Po polskich drogach jeżdżą autokary w coraz lepszym stanie. Jednak – jak pokazują wyniki kontroli Inspekcji Transportu Drogowego – wciąż można spotkać pojazdy, które powinny być wycofane z ruchu lub gruntownie odnowione w warsztacie samochodowym.

ai