Connect with us

Społeczeństwo

Niemcy na krócej niż Polacy tracą prawo jazdy za prędkość. Ale za to już od małego przekroczenia

Opublikowano

-

Rada Federalna w Niemczech zatwierdziła niedawno nowe plany ministra transportu. Zakładają one m.in. podwyżkę sankcji za przekraczanie prędkości na drogach. W Niemczech nie traci się prawa jazdy na 3 miesiące, ale kierowca pozbywa się go już przy przekroczeniu limitu o 21 km/h

W Niemczech przygotowano plan nowych grzywien i punktów karnych za przekroczenia prędkości na drogach. Główna zmiana? Kierowca znacznie szybciej straci prawo jazdy na miesiąc. Wystarczy, że na obszarze zabudowanym przekroczy limit o 21 km/h. Wówczas nie będzie mógł w obszarach miejskich jeździć samochodem przez miesiąc. Poza obszarem zabudowanym straci prawo jazdy na miesiąc, gdy przekroczy limit o 26 km/h.
Czyli jadąc 71 km/h w niemieckim mieście – tam, gdzie obowiązuje limit 50 km/h – trzeba będzie liczyć się z utratą możliwości prowadzenia samochodu na miesiąc.

Warto zauważyć, że przy wyższych przekroczeniach prędkości (w przedziale 51-50 km/h ponad limit) Niemcy nie będą tracić prawa jazdy na tak długo jak Polacy, czyi na 3 miesiące. U nich zakaz jazdy w obszarach miejskich wynosi wówczas 2 miesiące (i miesiąc poza obszarem miejskim).

Po zmianach kierowca będzie otrzymywał punkt karny już przy przekroczeniu prędkości w mieście o 16 km/h. Mandat wyniesie wówczas 70 euro.

Przekroczenie prędkości w zakresie do 10 km/h ponad limit kosztować będzie kierowce w obszarze zabudowanym 30 euro, a poza obszarem zabudowanym – 20 euro.

Nowe kary zatwierdzone przez Radę Federalną:

ai