Policja z Piły: „przejścia dla pieszych wcale nie są bezpieczne!”. I robi akcję

Facebooktwittergoogle_pluslinkedin

Policjanci z Piły zwrócili uwagę na dużą liczbę potrąceń pieszych w powiecie. „Stwierdzić niestety należy, że przejścia dla pieszych wcale nie są bezpieczne!” – piszą funkcjonariusze. I zapowiadają akcję. Będą stawać radiowozami na sygnałach przy przejściach. Zainicjowali też spotkanie z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo

Radiowóz policji. Żródło: Policja.pl

Policjanci z Piły będą stawali radiowozami z włączonymi sygnałami świetlnymi przy przejściach dla pieszych. Żródło: Policja.pl

Komenda Powiatowa Policji w Pile w ciągu trzech ostatnich miesięcy odnotowała ponad 20 potrąceń pieszych, do których doszło w obrębie przejść. „Nasuwa się pytanie, czy w takim razie są to miejsca bezpieczne? Niestety nie!!!” – piszą funkcjonariusze w informacji zapowiadającej specjalną akcję.

Będą błyskać przy przejściach

Pilscy policjanci twierdzą, że piesi zbyt często zapominają o zasadzie bezpieczeństwa – rozejrzeniu się i upewnieniu, czy nie nadjeżdża pojazd. „Kierowcy natomiast, zgodnie z obowiązującymi przepisami uważają, że to do obowiązków pieszych należy zatrzymanie się przed przejściem dla pieszych i często zapominają o kodeksowej zasadzie ograniczonego zaufania. Brak należytego oglądu sytuacji powoduje, że w przypadku wtargnięcia pieszego na przejście, czas na reakcję jest już tak krótki, że dochodzi do potrącenia” – piszą funkcjonariusze.

Policjanci twierdzą też, że problemem jest zła widoczność na ponad 20 przejściach dla pieszych. Dlatego od 1 grudnia będą w tych miejscach organizować akcję „Błyskamy światłami na przejściach dla pieszych!”. Przez tydzień codziennie rano i po południu policjanci będą stawać przy tych przejściach radiowozami z włączonymi sygnałami świetlnymi. W ten sposób chcą zwrócić uwagę pieszych i kierowców, by bezpieczniej się poruszali.

Komendant chce rozmowy z instytucjami

To działania doraźne – a pilska drogówka chce też bardziej strukturalnego rozwiązania problemu. Komendant powiatowy policji mł. insp. Sebastian Cichocki zainicjował spotkanie z przedstawicielami instytucji miejskich i powiatowych, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Policjanci chcą zdiagnozowania problemów z bezpieczeństwem pieszych i wypracowania odpowiednich rozwiązań, które tę sytuację poprawią.

red