Connect with us

Społeczeństwo

Policja z Opola pokazuje, jak kierowca och mało nie rozjechał pieszego. I… poucza pieszy

Opublikowano

-

Policjanci z Opola pokazali film nagrany przez kierowcę. Centrum miasta, ciemno, pada deszcz, a on dostrzega pieszego na pasach w ostatniej chwili. Funkcjonariusze pouczają… pieszych – proponują im odblaski

Funkcjonariusze z Opola pokazali film nadesłany przez jednego kierowców i nagrany w ścisłym centrum miasta. Jest ciemno, warunki trudne – pada deszcz – a dojeżdżający do przejścia dla pieszych kierowca dopiero w ostatnim momencie zauważa pieszego, który na szczęście był już w połowie pasów, poza zasięgiem maski.

Jakie funkcjonariusze wyciągają wnioski z tej sytuacji? Czy może zastanawiają się, że przydałoby się doświetlić takie przejścia w mieście? A może pouczają kierowców, że gdy nie widzą, co się dzieje na przejściu w złej pogodzie – bo utrudniają to jeszcze reflektory samochodów jadących z naprzeciwka – to powinni zwolnić tak, by zdążyć zareagować i zobaczyć, co się dzieje na pasach? Nie…

Opolscy policjanci w tytule notki podkreślają „Bądź bezpieczny – noś odblaski”. I zaczynają ją tak: „Zobaczcie, jak bardzo niewidoczny może być pieszy bez odblasków”.
Choć wiadomo, że piesi nie mają w Polsce prawnego obowiązku noszenia odblasków w obszarze zabudowanym. I widać jasno, kto na filmie mógł popełnić straszliwy błąd.

Policjanci zauważają, że tylko w tym roku na Opolszczyźnie doszło do 85 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich 13 osób.

ai