Connect with us

Społeczeństwo

Policyjna akcja EDWARD? Firma z Poznania pokazała smutną rzeczywistość

Opublikowano

-

Dziś w całym kraju policja prowadzi wielką akcję, by był to dzień bez ofiary śmiertelnej wypadku. Firma z Poznania postawiła na godzinę fotoradar przed przejściem dla pieszych, na którym niedawno zginęła kobieta. Odnotowali dziesiątki jeżdżących za szybko. Rekordzista sunął 101 km/h

Nieczynny fotoradar miejski na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu Fot. VideoRadar

Prywatna firma zmierzyła prędkość kierowców przy przejściu dla pieszych na ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu. Jest tam przejście, na którym niedawno zginęła piesza Fot. VideoRadar

Europejski Dzień Bez Ofiary Śmiertelnych na Drogach (EDWARD) to akcja policji w krajach UE. Tego dnia funkcjonariusze mają zwiększać wysiłki i postarać się wpłynąć na to, by na drogach w wypadku nie zginęła ani jedna osoba.

W Polsce też, jak co roku, policja zapowiedziała wzmożone patrole i kontrole. Jak wyszło w praktyce? Jakub Burdziński wytknął na Twitterze, że w Nowym Sączu w ramach akcji EDWARD policja… rozdawała ulotki i odblaski. Z kolei w Warszawie można było spotkać patrol na samym wjeździe na drogę ekspresową S2 – na ekspresówce nie było już ich widać.

Firma VideoRadar postanowiła sprawdzić, jak to wygląda w Poznaniu. Wybrała przejście dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie stoi nieczynny miejski fotoradar, i gdzie niedawno doszło do śmiertelnego potrącenia pieszej [czytaj o tym wypadku]. Przedstawiciele firmy podkreślają, że dziś nie było w tym miejscu policyjnego patrolu.

W niecałą godzinę odnotowano ponad 80 kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość Fot. VideoRadar

Przez niecałą godzinę pomiarów fotoradarem pracownicy VideoRadar zanotowali nieco ponad 80 kierowców przekraczających prędkość przed niebezpiecznym przejściem dla pieszych. Rekordzista jechał 101 km/h.

Jeden z kierowców przejechał przez przejście dla pieszych z prędkością 101 km/h. Fot. VideoRadar

luz