Connect with us

Społeczeństwo

Polskie Jaworzno finalistą europejskiej nagrody Urban Road Safety Award

Opublikowano

-

Komisja Europejska ogłosiła dziś finalistów pierwszego konkursu UE Urban Road Safety Award. Wśród trzech lokalnych władz nominowanych za innowacje i osiągnięcia w zakresie BRD jest polskie Jaworzno. W finale dwóch innych nagród jest Wrocław

Skameralizowana ulica Mickiewicza w Jaworznie. Fot. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

Skameralizowana ulica Mickiewicza w Jaworznie. Fot. Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Jaworznie

KE opublikowała listę finalistów trzech konkursów: EUROPEANMOBILITYWEEK Awards,  Award for Sustainable Urban Mobility Planning (SUMP Award) i Urban Road Safety Award.

W przypadku lokalnych władz w gronie trzech laureatów Urban Road Safety Award znalazło się polskie miasto Jaworzno (które systematycznie poprawiało infrastrukturę doprowadzając nawet do wielomiesięcznych okresów bez żadnego wypadku śmiertelnego).
Jury doceniło w szczególności „działania Jaworzna na rzecz ograniczenia prędkości, zwiększenia liczby użytkowników transportu publicznego oraz zaangażowania lokalnych mieszkańców w projektowanie ulic”.

Oprócz Jaworzna nominowane są też Ordu (Turcja) i Pontevedra (Hiszpania).

Warto zauważyć, że do finału pozostałych dwóch konkursów dostało się też inne polskie miasto – Wrocław. Jest finalistą EUROPEANMOBILITYWEEK Awards oraz Award for Sustainable Urban Mobility Planning.
W pierwszym konkursie doceniono Wrocław za silny nacisk na promowanie bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów w ramach specjalnego tygodniowego wydarzenia. W drugim konkursie jury ujęło „holistyczne i innowacyjne” podejście Wrocławia do planowania zrównoważonej mobilności.

Wyniki finałów konkursów ogłoszone zostaną 30 marca podczas gali w Brukseli.

luz