Connect with us

Społeczeństwo

Poseł PiS Rafał Weber nowym wiceministrem infrastruktury

Opublikowano

-

Parlamentarzysta PiS i były wicedyrektor WORD w Tarnobrzegu został dziś powołany na wiceministra infrastruktury

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał na sekretarza stanu Rafała Webera. Fot. MI

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk powołał dziś na wiceministra Rafała Webera. Tak zapełnia się luka po odwołanym wiceministrze Marku Chodkiewiczu, który w resorcie odpowiadał m.in. za drogi i kwestie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Od WORD do podkomisji smoleńskiej

Rafał Weber był zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu do 2014 r., gdy w wyborach dostał się do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wcześnie był radnym w Stalowej Woli.

W Sejmie zasiada m.in. w Komisji Infrastruktury i Komisji i Komisji Obrony Narodowej. Od 2016 r. jest też członkiem Parlamentarnego Zespół ds. zbadania przyczyn katastrofy TU-154 M z 10 kwietnia 2010 r.

Wśród polityków PiS ta nominacja wywołała lekkie zaskoczenie. W nieoficjalnych rozmowach przyznają, że nie było zbyt wielu chętnych do zajęcia stanowiska po wiceministrze Chodkiewiczu jeszcze przed wyborami. Pytani o Webera określają go jako polityka „trzeciego szeregu” w partii.

BRD w Polsce czeka znów ciężki czas?

Rafał Weber zajmował będzie się prawdopodobnie drogami, w tym kwestiami BRD. Podczas wczorajszej debaty w Sejmie nad raportem BRD za 2017 r. pokazał, że pojęcie o tej sprawie ma raczej niewielkie. Bronił ministra Andrzeja Adamczyka i dokonań resortu w poprawie bezpieczeństwa na drogach przekonując, że ministerstwo nie ma na niektóre kwestie wpływu – na przykład na pogodę, która zdaniem Webera, jest przyczyną wypadków. Faktycznie w raportach polskiej policji „pogoda” nigdy nie jest wymieniana jako przyczyna wypadku. Z danych KGP wynika w dodatku, że zdecydowana większość wypadków w Polsce wydarza się przy dobrych warunkach pogodowych.

Z wszystkich 32 interpelacji poselskich Rafała Webera zaledwie kilka dotyczyło dróg – głównie interesował się budową ulicy Lwowskiej w Sandomierzu (trzy razy interpelował w tej sprawie). Znaleźliśmy tylko jedną interpelację w sprawach BRD – poseł domagał się zablokowania planów wprowadzenia obowiązkowych dodatkowych kursów dla kierowców uzyskujących w Polsce prawo jazdy.

luz