Connect with us

Społeczeństwo

Jak powstrzymać pijanych kierowców?

Większość gmin w Polsce uważa, że zajmowanie się problemem pijanych kierowców na poziomie lokalnym jest „zdecydowanie ważne” lub „raczej ważne”, ale tylko połowa robi coś w tej sprawie. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła kampanię „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Opublikowano

-

Większość gmin  w Polsce uważa, że zajmowanie się problemem pijanych kierowców na poziomie lokalnym jest „zdecydowanie ważne” lub „raczej ważne”, ale tylko połowa robi coś w tej sprawie. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych rozpoczęła kampanię „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.

Piwo fot. rgbstock.com

Według badań, przeprowadzonych w ramach kampanii, 92 proc. gmin w Polsce uważa, że zajmowanie się problemem prowadzenia pod wpływem alkoholu jest ważne, ale tylko 47 proc. deklaruje, że podejmuje jakieś działania.

W ramach projektu, samorządy wypełniają, między innymi, ankiety. Po analizie wyników cząstkowych z 40 proc. gmin PARPA informuje, że jedna piąta z nich prowadzi działania zapobiegające za pomocą ulotek, mniej – 17 proc. bierze udział w kampaniach edukacyjno – społecznych, 16 proc. organizuje konkursy dla dzieci i młodzieży, a 14 proc. kontrole drogowe we współpracy z policją.

Gminy nie podejmujące żadnych działań tłumaczą się brakiem pieniędzy – 32 proc. lub brakiem takiej potrzeby – 23 proc. W co dziesiątej gminie samorządy nie wiedzą jak podjąć właściwe działania.
W czerwcu, PARPA rozesłała do blisko 2,5 tys. gmin w całej Polsce materiały opracowane w ramach działań informacyjno-edukacyjnych. Przewodnik zawiera program profilaktyczno-edukacyjny dotyczący problematyki nietrzeźwych kierowców do realizacji w szkołach nauki jazdy, rekomendacje dotyczące gminnych działań na na drogach. Znalazły się też w nim podpowiedzi, jak organizować lokalne działania pod hasłem „Powstrzymaj pijanego kierowcę”.
Częścią przewodnika jest płyta CD z filmami edukacyjnymi pokazującymi, jak reagować na pijanych kierowców oraz wzory informacji prasowych do publikacji na stronach urzędów gmin i w prasie.

Teraz PARPA rozpoczyna bezpłatne szkolenia dla samorządów:

– 26 czerwca w Lublinie dla przedstawicieli gmin w województwie lubelskim,

– 30 czerwca w Krakowie dla przedstawicieli gmin w województwie małopolskim,

– 3 lipca w Poznaniu dla przedstawicieli gmin w województwie wielkopolskim.

Szczegóły dotyczące zapisów na: www.powstrzymaj.pl

LD