Connect with us

Społeczeństwo

Słowacja z nagrodą ETSC. Najbardziej ograniczyła śmierć na drogach

Wyróżnienie ETSC otrzymała Słowacja, która w latach 2010-2013 o 37 proc. zmniejszyła liczbę ofiar wypadków drogowych

Opublikowano

-

Wyróżnienie ETSC otrzymała Słowacja, która w latach 2010-2013 o 37 proc. zmniejszyła liczbę ofiar wypadków drogowych

ETSC nagroda dla Słowacji

Nagroda (PIN Award) jest przyznawana corocznie przez ETSC dla kraju, który w ostatnich kilku latach osiągnął największe sukcesy w redukcji liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W poprzednich latach Nagrodę PIN przyznano Francji (2007), Portugalii (2008), Hiszpanii i Łotwie (2009), Estonii i Irlandii (2010), Szwecji i Litwie (2011), Węgrom (2012) oraz Danii (2013).

Słowacja odebrała nagrodę podczas konferencji European Transport Safety Council, która odbyła się 18 czerwca w Brukseli. Spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej najbardziej ograniczyła liczbę ofiar na drogach. Słowacja zajmuje obecnie 6. miejsce wśród 28 państw. W 2013 r. wskaźnik w tym kraju wynosił 41 ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych na milion mieszkańców. W tym samym rankingu Polska zajmuje dopiero 26. miejsce ze wskaźnikiem 87 zabitych w wypadkach na milion mieszkańców (2013 r.).

Jak Słowakom udało się osiągnąć taki sukces?
– Zasadniczy przełom nastąpił w 2009 r., wraz z pojawieniem się nowego pakietu środków – tłumaczył słowacki minister spraw wewnętrznych Robert Kaliňák w wywiadzie zawartym w 8th Road Safety Performance Index Report – Przyjęto nowe przepisy ruchu drogowego. Ograniczenie prędkości w miastach zmieniono z 60 na 50 kilometrów na godzinę, a nowe zasady przyjęto z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa niezmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego.
Kaliňák zaznaczał też, że kraj podniósł kary za naruszenia przepisów drogowych. Jazda pod wpływem alkoholu stała się przestępstwem. Tak samo przestępstwem jest na Słowacji odmowa poddania się badaniu na obecność alkoholu lub substancji odurzających w organizmie. Dla recydywistów jeżdżących po pijanemu przewidziano dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. – W 2009 r. powołano do życia specjalny krajowy oddział policji drogowej, którego działalność koncentruje się na wykrywaniu najpoważniejszych naruszeń – dodawał słowacki minister. – Od chwili jego powstania, liczbę policjantów służby ruchu drogowego zwiększono o 12%, a ich wyposażenie zmodernizowano. Czas poświęcony przez funkcjonariuszy policji na egzekwowanie ograniczeń prędkości wzrósł dwukrotnie: z 90,000 godzin w 2010 r. do 180,000 godzin w 2013 r.
Na Słowacji odpowiedzialność za wykroczenia drogowe związane z przekraczaniem prędkości spoczywa na właścicielu pojazdu, a nie na kierującym w chwili wykrycia wykroczenia np. przez fotoradar.

jui

źródło: ECTS, KRBRD