Connect with us

Społeczeństwo

Śmietnik przypomni kierowcy o tym, że ma zwolnić

Opublikowano

-

Amerykańska organizacja społeczna promująca odpowiedzialne zachowanie na drogach propaguje projekt oklejania śmietników wystawianych przez Amerykanów przy drogach. Naklejki mają przypominać kierowcom, by dla bezpieczeństwa dzieci zachowali prędkość 25 mil, czyli około 40 km/h

Amerykańska organizacja non-profit Keep Kids Alive Drive 25 chce oklejać śmietniki by przypominały kierowcom o odpowiedzialnym zachowaniu za kierownicą. Fot. Materiały ze strony Keep Kids Alive Drive 25

„Bądź uważny. Jedz ostrożnie”, „Sprawdź z jaką prędkością jedziesz”, „Nie ma potrzeby byś przekraczał prędkość” – to tylko niektóre hasła, które amerykańska  organizacja non profit Keep Kids Alive Drive 25 działająca na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach chce umieszczać na kontenerach na śmieci wystawianych przed domami. Organizacja zaprasza do współpracy przy tym projekcie m.in. firmy wywożące śmieci czy ubezpieczycieli, na których udział liczy przy finansowaniu i dystrybucji naklejek.

Naklejki na śmietnikach – średnia prędkość 13 proc. w dół

Keep Kids Alive Drive 25 działa w Stanach Zjednoczonych od 1998 r. i wspiera ruchy sąsiedzkie, które chcą poprawić bezpieczeństwo na swoim osiedlu i w najbliższej okolicy. Keep Kids Alive Drive 25 doradza jak rozpocząć lokalną kampanię na temat przekraczania prędkości i braku uwagi za kierownicą, jak rozmawiać na ten temat z sąsiadami, doradza z kim nawiązać współpracę by poprawić bezpieczeństwo w swojej okolicy. Co roku organizuje również bieg dla upamiętnienia tych, którzy zginęli w wyniku wypadków.

Organizacja rozprowadza również charakterystyczne tablice z dwójką grających w piłkę dzieci i napisem Keep Kids Alive Drive 25 (zachowaj dzieci przy życiu, jedz 25 – czyli 25 mil na godzinę, ok 40 km/h) . Rekomenduje by wystawiać tablice w widocznym miejscy przed domem w godzinach, w których dzieci wychodzą lub wracają ze szkoły jak również w weekendy kiedy najczęściej bawią się na osiedlu. Chce także by naklejki z takim przekazem przyklejać do pojemników na śmieci, które amerykanie wystawiają przy drogach. Taki projekt zrealizowany został już w Oro Valley w stanie Arizona. Po tym jak na śmietnikach przyklejono upominające kierowców naklejki średnia prędkość samochodów w dzielnicach mieszkaniowych spadła o 13 proc.-  do 24,5 mili na godzinę (niespełna 40 km/h).

Zachowanie kierowcy kluczowe 

Działacze Keep Kids Alive Drive 25 zwracają uwagę, że niezależnie od tego jak doskonale zostanie zaprojektowana droga czy skrzyżowanie i tak kluczowe znaczenie ma zachowanie kierowcy – jeśli wsiada za kierownicę pijany, prowadzi  jednocześnie zerkając na telefon, albo przekracza prędkość, to i tak może dojść do tragedii. Średnio każdego dnia na amerykańskich drogach ginie około 90 osób.

AN