Connect with us

Społeczeństwo

Spadła liczba wypadków powodowanych przez pijanych kierowców

W pierwszym półroczu 2014 r. zmniejszyła się liczba pijanych kierowców. Spowodowali mniej wypadków, spadła liczba ofiar takich zdarzeń. Według MSW to efekt zwiększonych kontroli policyjnych

Opublikowano

-

W pierwszym półroczu 2014 r. pijani kierowcy spowodowali mniej wypadków, spadła też liczba ofiar takich zdarzeń. Według MSW to efekt zwiększonych kontroli policyjnych

W zalewie złych informacji z dróg ta jest dobra – na polskich drogach zmniejszyła się liczba wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. W pierwszym półroczu 2014 r. odnotowano o 16 proc. mniej takich zdarzeń (w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2013 r.). Aż o 20 proc. spadła liczba śmiertelnych wypadków spowodowanych przez kierowców prowadzących po pijanemu. Mniej wypadków to mniej ofiar i rannych – liczby zabitych i rannych zmniejszyły się po 17 proc.

Wzrost kontroli trzeźwości kierowców Źródło: MSW

Źródło: MSW

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które opublikowało te dane, zaznacza, że to sukces policji. W 2014 r. zagęściło się bowiem sito kontroli z alkomatami. Przez pół roku policja wykonała ponad 7,5 miliona kontroli trzeźwości na drodze. W tym samym czasie w 2013 r. odbyło się niecałe 4,4 mln kontroli. W porównaniu do lat 2011 (2,7 mln kontroli) czy 2012 (3,5 mln kontroli) można powiedzieć, że policjanci trzykrotnie częściej badają dziś kierowców alkomatami.
MSW podkreśla też, że o tysiąc osób zwiększyła się liczba policjantów na drogach. W pierwszych półroczach lat 2012 i 2013 na trasach pracowało odpowiednio 7286 tysięcy funkcjonariuszy oraz 7482 funkcjonariuszy. W tym roku na drogi wyjechało w sumie 8255 tysięcy policjantów.

Najważniejszy jest jednak efekt kontroli. – W 2014 r. policjanci zatrzymali o 1,8 tys. więcej pijanych kierowców – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Wzrost liczby policjantów na drogach. Źródło: MSW

Źródło: MSW

Niebawem ostrzejsze sankcje

Tymczasem w Sejmie trwają już prace nad zaostrzeniem kar dla kierowców łamiących przepisy, również dla jeżdżących po pijanemu. Ci będą niebawem płacić spore kary – 5 tys. zł przy złapaniu po raz pierwszy i 10 tys. zł – przy kolejnym przyłapaniu. Za jazdę po alkoholu będzie można stracić prawo jazdy na okres od 3 do 15 lat. A po odzyskaniu uprawnienia kierowca będzie musiał zainstalować sobie w samochodzie alcolock – blokadę zapłonu za alkomatem. Drugie przyłapanie dla pijanych kierowców będzie się mogło skończyć dożywotnią utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów.

ty