Connect with us

Społeczeństwo

Tragiczny początek wakacji. Na drogach zginęło już 39 osób

Opublikowano

-

Wakacje trwają dopiero od pięciu dni, a mimo to w wypadkach zginęło już 36 osób. Tylko w niedzielę śmierć na drodze poniosło 12 osób. Policja każdy z wypadków, w którym zginęli ludzie umieszcza na interaktywnej mapie. „Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty” – piszą policjanci

Interaktywna mapa wypadków ze skutkiem śmiertelnym szybko się zapełnia. Już teraz trzeba ją uzupełnić o kolejne trzy osoby, które zginęły w miniony weekend. Fot. policja.pl

Początek wakacji zbiegł się w tym roku z długim weekendem. Na drogach było więcej aut. Jedni wyruszyli na wakacje, inni tylko na długi weekend. Efekty wzmożonego ruchu na drogach są tragiczne. Widać to doskonale na interaktywnej mapie, którą policjanci zamieścili w Internecie i będą uzupełniać przez całe wakacje. Mapa szybko zapełnia się punktami, które oznaczają kolejną śmierć na drodze. Na razie jest na niej 36 ofiar, ale już wiadomo, że po weekendzie bilans wzrósł do 39. Tylko w niedziele, która dla części podróżujących była dniem powrotu z weekendu zginęło 12 osób.

Jazda po alkoholu i z nadmierną prędkością

Policjanci od środy do niedzieli ujawnili 1853 nietrzeźwych kierowców – to o 400 więcej niż podczas ubiegłorocznego weekendu związanego ze świętem Bożego Ciała. Zatrzymali też 630 praw jazdy kierowcom, którzy przekroczyli prędkość o więcej niż 50 km/h (to o 135 więcej niż przed rokiem).

Funkcjonariusze tworząc interaktywna mapę na której umieszczają wypadki ze skutkiem śmiertelnym chcą zwrócić uwagę na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. „Niestety z każdym dniem mapa będzie coraz mniej przejrzysta, ponieważ przybywać będą nowe punkty. Pod każdym punktem kryje się ludzki dramat!” – piszą na stronie internetowej.

Kierowcom funkcjonariusze radzą by:

– respektowali  przepisy ruchu drogowego

–  ograniczali do minimum rozmowy telefoniczne i w razie konieczności korzystali z zestawu głośnomówiącego

– dostosowywali prędkość do warunków

– sygnalizowali manewry

– zwalniali przed przejściami dla pieszych, przystankami, skrzyżowaniami

– nie wyprzedzaj, ani nie omijaj pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków oraz na samych przejściach

– robili przerwy w czasie wielogodzinnych podróży

– sprawdzali stan techniczny pojazdów przed wyruszeniem w drogę

AN