Connect with us

Społeczeństwo

Uważaj na wakacjach. W Chorwacji mocna podwyżka mandatów i zatrzymania samochodów

Opublikowano

-

Nowe prawo drogowe w Chorwacji zakłada drastyczną podwyżkę mandatów – nawet do ponad 11 tys. zł. Policja będzie też mogła zatrzymać auto. I to nawet wówczas, gdy kierowca nie jest jego właścicielem

Brzeg Adriatyku w Chorwacji Fot. brd24.pl

Brzeg Adriatyku w Chorwacji Fot. brd24.pl

Chorwaci mają dość pogarszającego się bezpieczeństwa na drogach. W ostatnich latach razem z Polską lokują się na szarym końcu UE pod względem liczby zabitych na drogach na milion mieszkańców. Polska nic z tym nie robi, Chorwaci postanowili zadziałać. Przygotowali zmiany w prawie drogowym.

Mandaty mocno w górę

Największe zmiany to wysokość grzywien za najpoważniejsze łamanie prawa na drodze. Pułap kar z dotychczasowych ok. 6 tys. zł poszybuje do ponad 11 tys. zł. Zagrożone tak wysokimi karami będą m.in. jazdą z prędkością powyżej 50 km/h w miejscach zaludnionych, prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu z poziomem przekraczającym 1,5 promila, prowadzenie pod wpływem narkotyków, jazda pod prąd na autostradzie, jazda mimo cofniętych uprawnień do kierowania czy świadome przejeżdżanie na czerwonym świetle.

Rosną też solidnie kary za inne wykroczenia. Korzystanie z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia pojazdu oznaczać będzie mandat blisko 900 zł (trzykrotny wzrost kary). Za za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa grozić będzie 600 zł mandatu (dwukrotny wzrost kary), tyle samo dostanie kierowca za nieprawidłowe przewożenie dziecka (również dwukrotny wzrost stawki).

Auto zatrzymane do decyzji sądu

Oprócz trzykrotnego wzrostu kar Chorwaci zakładają też nową sankcję – możliwość zatrzymania samochodu przez policję. I to nawet wówczas, gdy kierowca nie jest jego właścicielem. Auto będzie zatrzymywane do czasu, gdy o karze dla kierowcy rozstrzygnie sąd. Czekać to będzie tych, którzy dwukrotnie zostaną złapani na przekraczaniu prędkości w obszarach, gdzie maksymalny limit wynosi 50 km/h oraz m.in. kierowców mających 0,5 promila alkoholu w organizmie. Koszty przechowywania samochodu do czasu rozprawy poniesie kierowca.

Chorwacki problem drogowy podobny do polskiego

W Chorwacji w wypadkach drogowych ginie rocznie ok. 300 osób. Według ostatniego zestawienia Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (PIN Report 2018) wskaźnik zabitych w wypadkach na milion mieszkańców wynosi tam ok. 80. W Polsce ten wskaźnik do niedawna również oscylował wokół tej granicy, ostatnio wynosi 74. Polska nie wprowadziła żadnych radykalnych zmian w prawie drogowym i nadzorze nad kierowcami. Najwyższy mandat za przekroczenie prędkości od lat wynosi nad Wisłą 500 zł.

Więcej o przepisach drogowych na wakacje:  Niezła jazda w innych krajach – czy znasz te przepisy?

luz